Fagforbund raser mod lønvilkår hos Amazon: Kan blive ramt af kæmpe strejke midt i julehandlen

Som led i en længerevarende kampagne for bedre løn og vilkår har et fagforbund nu kaldt til strejke for medarbejdere på to af Amazons logistikcentre i Tyskland, der er Amazons næststørste marked.

Artikel top billede

(Foto: (c) 2014 Eric Slomanson. All Rights Reserved. / Photographer: Eric Slomanson)

Det tyske fagforbund Verdi har siden 2013 presset på for bedre løn og vilkår for Amazon-ansatte i Tyskland.

Fagforbundet har organiseret flere strejker, men Amazon har gentagende gange afvist Verdis krav og henviser til, at de ansatte skal aflønnes på lige fod med konkurrenter i logistiksektoren og ikke som medarbejdere i dagligvarebranchen.

Mandag har det tyske fagforbund nu midt i julehandlen kaldt til strejke for medarbejderne på to af Amazons logistikcentre.

Det skriver Reuters.

Læs også: Prosa går til kamp mod løndumping: "It-virksomhederne forsøger med alle mulige kneb at undgå at betale en ordentlig løn til de udlændinge, der kommer til Danmark"

Tyskland er Amazons næststørste marked efter det amerikanske.

Strejken er i det ene logistikcenter sat til at vare til i morgen tirsdag, mens det forlyder, at protesterne for det andet logistikcenter kan vare helt til jul.

En talsmand har udtalt, at protesterne kan brede sig til andre af Amazons faciliteter i Tyskland.

"Vi har gentagne gange givet Amazon mere tid til at reagere på vores krav. Vi må se, om deres løfte til kunderne om at kunne levere til tiden til jul bliver overholdt," siger Verdi-repræsentant Thomas Schneider til Reuters.

Han mener desuden, at det er en provokation, at Amazon nægter at forhandle.

Læs også: Prosa: Antallet af it-ansættelseskontrakter med indbyggede klausuler falder drastisk

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse