Fejl i gammelt it-system hos Skat: 1.200 danskere slap for boligskat i årevis

1200 danskere har i op til 10 år sluppet for at betale boligskat. Årsagen skal findes i et gammel og fejlbehæftet it-system hos Skat.

Artikel top billede

Et forældet og fejlbehæftet it-system hos Skat er skyld i, at knap 1200 danskere ikke har betalt korrekt ejendomsværdiskat i en periode på op til 10 år.

Det oplyser Vurderingsstyrelsen i en pressemeddelelse.

Af pressemeddelelsen fremgår det, at fejlen skyldes forkerte registreringer i Skats gamle vurderingssystem.

Her er ejendoms- og grundvurderingen i nogle tilfælde ved en fejl bliver sat til 0 kroner.

”Det er tale om meget beklagelig ældre fejl i det i gamle vurderingssystem, og det understreger behovet for at få et nyt system, der giver boligejerne mere retvisende og gennemskuelige ejendomsvurderinger” siger Hakan Iversen, direktør i Vurderingsstyrelsen i pressemeddelesen.

Han oplyser ligeledes, at Vurderingsstyrelsen sammen med Skattestyrelsen i øjeblikket arbejder på at udbedre fejlen.

”Vi etablerer yderligere kontrolmekanismer, der skal forhindre lignende fejl i at opstå,” lyder det fra Hakan Iversen i pressemeddelelsen.

Læs også: Prisen på forsinket it-system bag ejendomsvurderinger runder en milliard kroner

Nyt system er forsinket

Der arbejdes i øjeblikket på et nyt system til ejendomsvurderinger.

Regningen for det nye system har rundet en milliard kroner, og samtidig er systemet blevet forsinket.

De nye ejendomsvurderinger skulle have været klar i 2019, men tidligere på efteråret meddelte Skatteministeriet, at ejendomsvurderinger blev udskudt til 2020, fordi det nye it-system var forsinket.

"Skatteministre før mig har sat store it-systemer i drift, før de var testet ordentligt igennem, og man var sikker på, at de virkede. Den fejl ønsker jeg ikke at gentage, men derimod tage ved lære af, ” sagde skatteminister Karsten Lauritzen (V) i den forbindelse.

Udover at et nyt ejendomsvurderingssystem arbejder Skat på en gigantisk udskiftninger af gamle it-system, hvor af de ældste stammer fra 1960'erne.

I sidste uge vedtog et bredt flertall af Folketingets partier således, at Skat i løbet af de kommende 15 år skal udskifte de forældede it-systemer.

Regningen for de nye systemer ventes at løbe op i et to-cifret milliardbeløb.

Læs mere her:
Forsinket it-projekt udskyder danskernes nye ejendomsvurderinger med et år

Skat skal udskifte 70 ældgamle it-systemer: "De folk der ved, hvad der sker, er gået på pension eller er døde"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S