Fejl i gammelt it-system hos Skat: 1.200 danskere slap for boligskat i årevis

1200 danskere har i op til 10 år sluppet for at betale boligskat. Årsagen skal findes i et gammel og fejlbehæftet it-system hos Skat.

Artikel top billede

Et forældet og fejlbehæftet it-system hos Skat er skyld i, at knap 1200 danskere ikke har betalt korrekt ejendomsværdiskat i en periode på op til 10 år.

Det oplyser Vurderingsstyrelsen i en pressemeddelelse.

Af pressemeddelelsen fremgår det, at fejlen skyldes forkerte registreringer i Skats gamle vurderingssystem.

Her er ejendoms- og grundvurderingen i nogle tilfælde ved en fejl bliver sat til 0 kroner.

”Det er tale om meget beklagelig ældre fejl i det i gamle vurderingssystem, og det understreger behovet for at få et nyt system, der giver boligejerne mere retvisende og gennemskuelige ejendomsvurderinger” siger Hakan Iversen, direktør i Vurderingsstyrelsen i pressemeddelesen.

Han oplyser ligeledes, at Vurderingsstyrelsen sammen med Skattestyrelsen i øjeblikket arbejder på at udbedre fejlen.

”Vi etablerer yderligere kontrolmekanismer, der skal forhindre lignende fejl i at opstå,” lyder det fra Hakan Iversen i pressemeddelelsen.

Læs også: Prisen på forsinket it-system bag ejendomsvurderinger runder en milliard kroner

Nyt system er forsinket

Der arbejdes i øjeblikket på et nyt system til ejendomsvurderinger.

Regningen for det nye system har rundet en milliard kroner, og samtidig er systemet blevet forsinket.

De nye ejendomsvurderinger skulle have været klar i 2019, men tidligere på efteråret meddelte Skatteministeriet, at ejendomsvurderinger blev udskudt til 2020, fordi det nye it-system var forsinket.

"Skatteministre før mig har sat store it-systemer i drift, før de var testet ordentligt igennem, og man var sikker på, at de virkede. Den fejl ønsker jeg ikke at gentage, men derimod tage ved lære af, ” sagde skatteminister Karsten Lauritzen (V) i den forbindelse.

Udover at et nyt ejendomsvurderingssystem arbejder Skat på en gigantisk udskiftninger af gamle it-system, hvor af de ældste stammer fra 1960'erne.

I sidste uge vedtog et bredt flertall af Folketingets partier således, at Skat i løbet af de kommende 15 år skal udskifte de forældede it-systemer.

Regningen for de nye systemer ventes at løbe op i et to-cifret milliardbeløb.

Læs mere her:
Forsinket it-projekt udskyder danskernes nye ejendomsvurderinger med et år

Skat skal udskifte 70 ældgamle it-systemer: "De folk der ved, hvad der sker, er gået på pension eller er døde"

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job