Fejl i gammelt it-system hos Skat: 1.200 danskere slap for boligskat i årevis

1200 danskere har i op til 10 år sluppet for at betale boligskat. Årsagen skal findes i et gammel og fejlbehæftet it-system hos Skat.

Artikel top billede

Et forældet og fejlbehæftet it-system hos Skat er skyld i, at knap 1200 danskere ikke har betalt korrekt ejendomsværdiskat i en periode på op til 10 år.

Det oplyser Vurderingsstyrelsen i en pressemeddelelse.

Af pressemeddelelsen fremgår det, at fejlen skyldes forkerte registreringer i Skats gamle vurderingssystem.

Her er ejendoms- og grundvurderingen i nogle tilfælde ved en fejl bliver sat til 0 kroner.

”Det er tale om meget beklagelig ældre fejl i det i gamle vurderingssystem, og det understreger behovet for at få et nyt system, der giver boligejerne mere retvisende og gennemskuelige ejendomsvurderinger” siger Hakan Iversen, direktør i Vurderingsstyrelsen i pressemeddelesen.

Han oplyser ligeledes, at Vurderingsstyrelsen sammen med Skattestyrelsen i øjeblikket arbejder på at udbedre fejlen.

”Vi etablerer yderligere kontrolmekanismer, der skal forhindre lignende fejl i at opstå,” lyder det fra Hakan Iversen i pressemeddelelsen.

Læs også: Prisen på forsinket it-system bag ejendomsvurderinger runder en milliard kroner

Nyt system er forsinket

Der arbejdes i øjeblikket på et nyt system til ejendomsvurderinger.

Regningen for det nye system har rundet en milliard kroner, og samtidig er systemet blevet forsinket.

De nye ejendomsvurderinger skulle have været klar i 2019, men tidligere på efteråret meddelte Skatteministeriet, at ejendomsvurderinger blev udskudt til 2020, fordi det nye it-system var forsinket.

"Skatteministre før mig har sat store it-systemer i drift, før de var testet ordentligt igennem, og man var sikker på, at de virkede. Den fejl ønsker jeg ikke at gentage, men derimod tage ved lære af, ” sagde skatteminister Karsten Lauritzen (V) i den forbindelse.

Udover at et nyt ejendomsvurderingssystem arbejder Skat på en gigantisk udskiftninger af gamle it-system, hvor af de ældste stammer fra 1960'erne.

I sidste uge vedtog et bredt flertall af Folketingets partier således, at Skat i løbet af de kommende 15 år skal udskifte de forældede it-systemer.

Regningen for de nye systemer ventes at løbe op i et to-cifret milliardbeløb.

Læs mere her:
Forsinket it-projekt udskyder danskernes nye ejendomsvurderinger med et år

Skat skal udskifte 70 ældgamle it-systemer: "De folk der ved, hvad der sker, er gået på pension eller er døde"

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job