DXC Technology lukker helt i efter fyring og opsigelse af storkontrakt: Har ingen kommentarer til Computerworlds spørgsmål

DXC Technology lukker helt i og vil absolut intet sige om DSB’s anden opsigelse af en storaftale med selskabet inden for få måneder.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

‘Vi har ingen kommentarer.’

Sådan lyder det fra DXC Technology via selskabets presseafdeling, efter DSB fredag oplyser til Computerworld, at selskabet har opsagt den anden stor-aftale med DXC Technologies inden for få måneder.

Opsigelsen falder en måneds tid før, at DXC Technology - det tidligere CSC - planmæsssigt skulle have overtaget ansvaret for driften af DSB’s datacenter og SAP-installlation 1. februar.

Men DSB mener, at DXC’s arbejde med omlægningen af driften og forberedelser hen mod den endelige overtagelse af opgaven har været mangelfuld.

“De problemer, som vi har oplevet i dette projekt, er mere alvorlige. DSB ønsker med ophævelsen af kontrakten at udvise rettidig omhu og undgå yderligere forsinkelser,” meddeler CIO i DSB, Michael Moesgaard.

Det kan du læse mere om her: DSB opsiger endnu stor-aftale en med DXC: Fyres som leverandør af datacenter og SAP efter forsinkelser og problemer.

Hvorfor er det gået galt?

Computerworld ville ellers gerne have spurgt, hvorfor DXC er blevet forsinket? Om selskabet har taget munden for fuld ved at indgå en aftale med DSB? Om den rolle, som DSB ifølge DXC har spillet for forsinkelserne, og hvor stor en del af ansvaret, DXC Technology mener selv at have.

DSB opsagde i efteråret en anden stor-aftale med DXC Technology - dengang om levering af en ny servicedesk til DSB.

Det kan du læse mere om her: DSB opsiger kæmpe-aftale med DXC: Har mistet tilliden til, at DXC kan løfte opgaven.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job