Morgen-briefing: Digital bundkarakter til store danske virksomheder i ny international undersøgelse / Ny cybersikkerhedsplan møder skarp kritik / Britiske lufthavne opruster militært efter drone-kaos

Digital bundkarakter til store danske virksomheder i ny international undersøgelse. Ny cybersikkerhedsplan møder skarp kritik. Torben Frigaard køber 20 procent af fynsk it-virksomhed. Ny løsning i 73 kommuner skal varetage udsatte børn og unges behov. Britiske lufthavne opruster militært efter drone-kaos.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen her fra Computerworld.

Her får du tirsdagens morgen-briefing med overblikket over dagens it-nyheder.

Vi begynder hos de store danske virksomheder, der skal have gang i en digital boksetræning, hvis de vil gøre sig forhåbninger om at komme op i den tungeste vægtklasse.

Store danske virksomheder får digtal bundkarakter i ny undersøgelse

Blot en procent af store danske virksomheder er at betragte som digitale supersværvægtere.

Så nedslående er meldingen i en ny international undersøgelse fra teknologi-kæmpen Dell.

Samlet har Dell undersøgt 4.600 virksomheder på verdensplan, heraf 100 i den tunge vægtklasse i Danmark, Norge og Sverige.

Resultaterne viser, at Danmark ligger i bunden i forhold til vores naboer i Norden, når det kommer til den mest digitaliserede kategori - digitale frontløbere.

Mens kun en procent af store danske virksomheder er oppe i den tunge vægtklasse, er det tilsvarende tal i Sverige for eksempel seks procent.

Samtidig har hver sjette ingen plan for digital transformation.

Ny cybersikkerhedsplan møder skarp kritik

Danmarks cybersikkerhed skal oprustes, og således lancerede regeringen i går mandag en plan med 68 konkrete initiativer, der skal sikre en række kritiske sektorer bedre mod cyberangreb.

Planen med de 68 initiativer, der er fordelt ud på de seks sektorer tele-, søfart-, energi-, transport-, sundheds- og finanssektoren, har dog fået en hård medfart.

Flere har kritiseret planen og initiativerne for ikke at gribe cybersikkerhed rigtigt an. Nu melder it-forbundet Prosa sig også i det kår.

"Der er en masse ord i dem, men meget lidt handling. De indeholder ikke aktiviteter, men hensigtserklæringer, så vi er ikke kommet meget tættere på, hvad de gerne vil med cybersikkerhed," lyder det fra Niels Bertelsen, formand for Prosa til Information.

Han mener, at cybersikkerhed længe har stået på politikernes dagsorden, og derfor er det også et stort problem, at planen indeholder meget lidt konkret initiativer.

Læs mere om kritikken fra blandt andre IT-Branchen og Peter Kruse her: Regeringens store it-sikkerhedsplan kritiseres fra flere sider for væsentlige mangler: "Det holder ikke"

Torben Frigaard køber 20 procent af fynsk it-virksomhed

Torben Frigaard Rasmussen, der blandt andet har tjent godt på investeringer i robotvirksomheden MIR og regnskabsprogrammet e-conomic, køber 20 procent af online marketingsplatformen Accutics.

Accutics er etableret af Kasper Rasmusen, der tidligere har været ansvarlig for forretningsrapportering hos Momondo.

Den fynske start-up virksomhed leverer en platform, der skal sikre korrekt overvågning af digitale kampagner på tværs af lande, medarbejdere og platforme.

Målsætningen er nu, at Accutics skal levere uden for landets grænser og navnlig i USA.

"Accutics er målrettet de store nationale og internationale virksomheder, så Danmark er et meget lille marked. Nu skal vi have opbygget en international salgsorganisation," lyder det fra Torben Frigaard Rasmussen i en pressemeddelelse.

Vækstfoden bidrager samtidig med fire millioner kroner til nye medarbejdere og internationale vækstplaner.

I 2019 forventer Accutics at ramme en omsætning på 10 milloiner kroner.

Ny løsning i 73 kommuner skal varetage udsatte børn og unges behov

Da socialrådgivere og sagsbehandlere i 73 kommuner efter nytår mødte op på arbejde, var et nyt it-system, kaldet DUBU, udrullet.

Løsningen er ifølge Kombit en markant opgradering og sikrer en optimal it-understøttelse til at varetage udsatte børn og unges behov.

Efter en periode med pilotdrift i tre kommuner blev løsningen sat i drift i de øvrige 70 kommuner 2. januar.

"De første par dage var præget af henholdsvis login- og rettighedsproblemer, som vi stadig arbejder på, men det går den rigtige vej, og vi er i tæt dialog med både leverandører, underleverandører og kommunerne, naturligvis. Det er en vigtig it-løsning for kommunernes sagsbehandlere, så det er essentielt, at løsningen kører stabilt," lyder det fra projektleder Christina Gross Jarnit.

Kombit sendte DUBU i genudbud i 2017, hvor Netcompany vandt og siden har udviklet løsningen sammen med Kombit samt en kommunal følgegruppe.

Løsningen bygger på den socialfaglige systematik “Integrated Children’s System” (ICS).

Britiske lufthavne opruster militært efter drone-kaos

Blot tre dage før jul, 21. december, udbrød der kaos over britisk luftrum som følge af en eller flere droner.

Op mod 1.000 fly i Gatwick blev aflyst eller omdirigeret, og de britiske myndigheder frygtede, at der var tale om sabotage af flytrafikken, hvorfor det engelske forsvar blandt andet hjalp til med at jage dronerne væk.

Episoden for nu Gatwick og Heathrow til at investere i avanceret, militært udstyr, der kan spore og stoppe droner, magen til det, der blev anvendt 21. december.

Det skriver Ekstra Bladet.

Udstyret skal kunne spore og stoppe droner, inden de bliver til fare for lufttrafikken blandt andet ved at ødelægge signalet mellem dronerne og dem, der styrer dem.

Indtil videre er hverken personer eller droner blevet anholdt i forbindelse med sagen.

Læs mere op episoden her: Droner lukker Gatwick lufthavn ned på andet døgn: Over 100.000 passagerer strandet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S