Efter rekordtal: Samsung følger Apple med dyster smartphone-udmelding

Samsung mærker skarp konkurrence og nedjusterer forventningerne til salget. Dermed følger virksomheden efter Apple, der kort efter nytår ligeledes meddelte, at man forventede et lavere salg. Begge virksomheder peger mod Kina for at finde forklaringen.

Artikel top billede

Samsung medler overraskende ud, at man forventer en opbremsning i salget af blandt andet smartphones. (Foto: Niels de Boissezon)

Nu gik det ellers lige så godt. Sidst vi hørte fra regnskabsafdelingen hos den sydkoreanske teknologivirksomhed Samsung, var der liv og glade dage. Ja, nærmest fest. Men her tre måneder senere er stemningen en noget anden.

Det skriver The Verge.

For hvorimod man for tre måneder siden talte om regnskabsmæssige rekorder, melder Samsung nu ud, at man i kalenderårets sidste kvartal forventer en opbremsning i form af et vigende salg på 11 procent sammenholdt med året før samt en tilbagegang i driftsresultatet.

Læs mere her: Samsung spurter fra konkurrenterne i boomende halvleder-marked - men i 2019 kommer nedturen

Samsung selv peger på, at årsagen til tilbagegangen er en afmatning i memory-forretningen og en hårdere konkurrence på smartphone-markedet.

Det leder tankerne hen på Apple, der i starten af måneden måtte nedjustere på grund af en opbremsning i salget af den populære iPhone på det kinesiske marked.

Hos Samsung peger man ligeledes mod riget i midten. Det er nemlig hård konkurrence fra kinesiske mærker som Huawei og Xiaomi, der blandt andet presser sydkoreanerne.

Læs mere om det her: Apple nedjusterer for første gang i lang tid: Se Tim Cooks brev til investorerne her - aktiekurs dykker brat

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    ERTMS Test Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S