Efter rekordtal: Samsung følger Apple med dyster smartphone-udmelding

Samsung mærker skarp konkurrence og nedjusterer forventningerne til salget. Dermed følger virksomheden efter Apple, der kort efter nytår ligeledes meddelte, at man forventede et lavere salg. Begge virksomheder peger mod Kina for at finde forklaringen.

Artikel top billede

Samsung medler overraskende ud, at man forventer en opbremsning i salget af blandt andet smartphones. (Foto: Niels de Boissezon)

Nu gik det ellers lige så godt. Sidst vi hørte fra regnskabsafdelingen hos den sydkoreanske teknologivirksomhed Samsung, var der liv og glade dage. Ja, nærmest fest. Men her tre måneder senere er stemningen en noget anden.

Det skriver The Verge.

For hvorimod man for tre måneder siden talte om regnskabsmæssige rekorder, melder Samsung nu ud, at man i kalenderårets sidste kvartal forventer en opbremsning i form af et vigende salg på 11 procent sammenholdt med året før samt en tilbagegang i driftsresultatet.

Læs mere her: Samsung spurter fra konkurrenterne i boomende halvleder-marked - men i 2019 kommer nedturen

Samsung selv peger på, at årsagen til tilbagegangen er en afmatning i memory-forretningen og en hårdere konkurrence på smartphone-markedet.

Det leder tankerne hen på Apple, der i starten af måneden måtte nedjustere på grund af en opbremsning i salget af den populære iPhone på det kinesiske marked.

Hos Samsung peger man ligeledes mod riget i midten. Det er nemlig hård konkurrence fra kinesiske mærker som Huawei og Xiaomi, der blandt andet presser sydkoreanerne.

Læs mere om det her: Apple nedjusterer for første gang i lang tid: Se Tim Cooks brev til investorerne her - aktiekurs dykker brat

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

IT Forum Gruppen

Senior Sales Manager hos ITF

Midtjylland

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S