Efter rekordtal: Samsung følger Apple med dyster smartphone-udmelding

Samsung mærker skarp konkurrence og nedjusterer forventningerne til salget. Dermed følger virksomheden efter Apple, der kort efter nytår ligeledes meddelte, at man forventede et lavere salg. Begge virksomheder peger mod Kina for at finde forklaringen.

Artikel top billede

Samsung medler overraskende ud, at man forventer en opbremsning i salget af blandt andet smartphones. (Foto: Niels de Boissezon)

Nu gik det ellers lige så godt. Sidst vi hørte fra regnskabsafdelingen hos den sydkoreanske teknologivirksomhed Samsung, var der liv og glade dage. Ja, nærmest fest. Men her tre måneder senere er stemningen en noget anden.

Det skriver The Verge.

For hvorimod man for tre måneder siden talte om regnskabsmæssige rekorder, melder Samsung nu ud, at man i kalenderårets sidste kvartal forventer en opbremsning i form af et vigende salg på 11 procent sammenholdt med året før samt en tilbagegang i driftsresultatet.

Læs mere her: Samsung spurter fra konkurrenterne i boomende halvleder-marked - men i 2019 kommer nedturen

Samsung selv peger på, at årsagen til tilbagegangen er en afmatning i memory-forretningen og en hårdere konkurrence på smartphone-markedet.

Det leder tankerne hen på Apple, der i starten af måneden måtte nedjustere på grund af en opbremsning i salget af den populære iPhone på det kinesiske marked.

Hos Samsung peger man ligeledes mod riget i midten. Det er nemlig hård konkurrence fra kinesiske mærker som Huawei og Xiaomi, der blandt andet presser sydkoreanerne.

Læs mere om det her: Apple nedjusterer for første gang i lang tid: Se Tim Cooks brev til investorerne her - aktiekurs dykker brat

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S