Samsung spurter fra konkurrenterne i boomende halvleder-marked - men i 2019 kommer nedturen

Det globale marked for halvledere har oplevet vild vækst de seneste år, men en hård opbremsning kan være på vej, lyder det fra analysehuset Gartner.

Artikel top billede

(Foto: crstrbrt / crstrbrt)

Samsung øger sit forspring på det globale marked for halvledere, der gennem de seneste to år har oplevet stor fremgang.

Det viser en ny undersøgelse fra it-analysehuset Gartner.

Ifølge undersøgelsen voksede Samsung Electronics halvleder-forretning i 2018 med 26,7 procent i forhold til året før, og Samsung sidder nu på 15,9 procent af markedet.

”Samsung Electronics har øget sit forspring som verdens førende halvleder-leverandør, og det skyldes det boomende DRAM-marked,” siger Andrew Norwoord, der analytiker og vicepræsident hos Gartner, ifølge en pressemeddelelse.

Læs også: Ny rekord: Aldrig har Samsung tjent så mange penge - men telefonforretningen går ikke for godt

Intel er næststørst

Den amerikanske chip-gigant Intel indtager 2. andenpladsen, og virksomhedens halvleder-forretning oplevede i 2018 oplevede en vækst på 12,2 procent sammenlignet med året før. Intel sidder nu på 13,8 procent af markedet.

På tredjepladsen finder vi sydkoreanske SK Hynix, der har oplevet en vækst på 38,2 procent og nu sidder på 7,6 procent af det globale halvleder-marked.

Det globale marked for halvledere omsatte ifølge Gartner i 2018 for 476,7 milliarder dollar, hvilket er stigning på 13,4 procent i forhold til 2017.

34,8 procent af omsætningenpå halvleder-markedet kommer ifølge analysen fra hukommelseschips.

Læs også: Donald Trump siger nej til verdenshistoriens største tech-opkøb: Forbyder Broadcom at købe Qualcomm

Svækket efterspørgsel i 2019

Ifølge Gartner blev efterspørgslen efter hukommelseschips dog svækket i slutningen af 2018, og Gartner forudser, at den tendens vil fortsætte ind i 2019.

Det betyder ifølge Gartner, at virksomheder i halvleder-industrien må forberede sig på en fremtid, hvor et overudbud af hukommelseschip vil føre til et stigende prispres.

”2019 vil blive et væsentligt anderledes marked, end det som vi har set de seneste to år. Efterspørgslen efter hukommelseschips er allerede nu ramt af nedgang, og samtidig lurer der en handelskrig mellem USA og Kina i horisonten, hvilket skaber øget usikkerhed om den globale økonomi,” siger Andrew Norwood i en pressemeddelelse.

De første tegn på en opbremsning, så vi i sidste uge, da Apple for første gang siden 2002 nedjusterede sine forventninger til salget i indeværende kvartal.

Nedjustering ventes at få store konsekvenser for en lang række virksomheder i halvleder- og komponentindustrien.

Læs også: Europæiske iPhone-leverandører får tæsk efter blodig Apple-udmelding: "Det her bliver brutalt "

Her er listen:

2018 Rank

2017 Rank

Vendor

2018 Revenue

2018 Market Share (%)

2017 Revenue

2017-2018 Growth (%)

1

1

Samsung Electronics

75,854

15.9

59,875

26.7

2

2

Intel

65,862

13.8

58,725

12.2

3

3

SK hynix

36,433

7.6

26,370

38.2

4

4

Micron Technology

30,641

6.4

22,895

33.8

5

6

Broadcom

16,544

3.5

15,405

7.4

6

5

Qualcomm

15,380

3.2

16,099

-4.5

7

7

Texas Instruments

14,767

3.1

13,506

9.3

8

9

Western Digital

9,321

2.0

9,159

1.8

9

11

ST Microelectronics

9,276

1.9

8,031

15.5

10

10

NXP Semiconductors

9,010

1.9

8,750

3.0

Others

98,648

20.7

95,215

3.6

Total Market

476,693

100.0

420,393

13.4

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse