Amazon vipper Microsoft af tronen som verdens mest værdifulde selskab - men er stadig langt fra sin egen rekord

Amazon overhalede mandag Microsoft som verdens mest værdifulde selskabet. Amazons værdi er i dag dog langt fra den værdi, som Amazon engang havde.

Artikel top billede

(Foto: Phil Pell/iStockphoto)

Amazons aktiekurs nåede mandag et niveau, der gjorde, at selskabet vippede Microsoft af pinden som verdens mest værdifulde selskab.

Den position har Microsoft ellers haft siden november, da selskabet overhalede Apple, hvis værdi fortsat rasler ned.

Det kan du læse mere om her: Microsoft overhaler Apple som klodens største virksomhed - i nogle få timer

Nu bliver der altså flyttet om geledet igen.

Ved den amerikanske Nasdaq-børs’ slutning mandag var Amazon 797 milliarder dollar værd, mens Microsoft var 783 milliarder dollar værd.

Det skete efter, at Microsofts aktiekurs var steget med en enkelt procent, mens Amazon var steget med 3,5 procent.

Microsoft meddelte mandag, at selskabet er på trapperne med en egen-udviklet løsning, der skal udfordre Amazons automatiske Amazon Go-supermarkeder.

Dem kan du læse mere om her: Test: Så skræmmende nemt og effektivt er det at handle i Amazons fuldautomatiske Go-supermarked

Værdien er raslet ned

Amazons markedsværdi på 797 milliarder dollar ligger dog et stykke fra den værdi, som Amazon havde for et halvt års tid siden.

Amazon og Apple dystede i fjor nemlig om at blive det første selskab i verdenshistorien, der runder en markedsværdi på en billion dollar.

Det nåede begge selskaber i sensommeren 2018, hvor begge en overgang rundede en billion dollar. Apple var faktisk en overgang 1,1 billioner dollar værd - altså 1.100 milliarder dollar.

Apple er dog siden faldet bag ad dansen. Selskabets aktiekurs styrtdykkede i sidste uge, hvilket du kan læse mere om her:

Krise: Apples aktionærer har tabt flere hundrede milliarder kroner på en enkelt dag.

Apple er i dag 702 milliarder dollar værd - mindre end Alphabet, der har en markedsværdi på 742 milliarder dollar.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura