Amazon vipper Microsoft af tronen som verdens mest værdifulde selskab - men er stadig langt fra sin egen rekord

Amazon overhalede mandag Microsoft som verdens mest værdifulde selskabet. Amazons værdi er i dag dog langt fra den værdi, som Amazon engang havde.

Artikel top billede

(Foto: Phil Pell/iStockphoto)

Amazons aktiekurs nåede mandag et niveau, der gjorde, at selskabet vippede Microsoft af pinden som verdens mest værdifulde selskab.

Den position har Microsoft ellers haft siden november, da selskabet overhalede Apple, hvis værdi fortsat rasler ned.

Det kan du læse mere om her: Microsoft overhaler Apple som klodens største virksomhed - i nogle få timer

Nu bliver der altså flyttet om geledet igen.

Ved den amerikanske Nasdaq-børs’ slutning mandag var Amazon 797 milliarder dollar værd, mens Microsoft var 783 milliarder dollar værd.

Det skete efter, at Microsofts aktiekurs var steget med en enkelt procent, mens Amazon var steget med 3,5 procent.

Microsoft meddelte mandag, at selskabet er på trapperne med en egen-udviklet løsning, der skal udfordre Amazons automatiske Amazon Go-supermarkeder.

Dem kan du læse mere om her: Test: Så skræmmende nemt og effektivt er det at handle i Amazons fuldautomatiske Go-supermarked

Værdien er raslet ned

Amazons markedsværdi på 797 milliarder dollar ligger dog et stykke fra den værdi, som Amazon havde for et halvt års tid siden.

Amazon og Apple dystede i fjor nemlig om at blive det første selskab i verdenshistorien, der runder en markedsværdi på en billion dollar.

Det nåede begge selskaber i sensommeren 2018, hvor begge en overgang rundede en billion dollar. Apple var faktisk en overgang 1,1 billioner dollar værd - altså 1.100 milliarder dollar.

Apple er dog siden faldet bag ad dansen. Selskabets aktiekurs styrtdykkede i sidste uge, hvilket du kan læse mere om her:

Krise: Apples aktionærer har tabt flere hundrede milliarder kroner på en enkelt dag.

Apple er i dag 702 milliarder dollar værd - mindre end Alphabet, der har en markedsværdi på 742 milliarder dollar.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec