Amazon vipper Microsoft af tronen som verdens mest værdifulde selskab - men er stadig langt fra sin egen rekord

Amazon overhalede mandag Microsoft som verdens mest værdifulde selskabet. Amazons værdi er i dag dog langt fra den værdi, som Amazon engang havde.

Artikel top billede

(Foto: Phil Pell/iStockphoto)

Amazons aktiekurs nåede mandag et niveau, der gjorde, at selskabet vippede Microsoft af pinden som verdens mest værdifulde selskab.

Den position har Microsoft ellers haft siden november, da selskabet overhalede Apple, hvis værdi fortsat rasler ned.

Det kan du læse mere om her: Microsoft overhaler Apple som klodens største virksomhed - i nogle få timer

Nu bliver der altså flyttet om geledet igen.

Ved den amerikanske Nasdaq-børs’ slutning mandag var Amazon 797 milliarder dollar værd, mens Microsoft var 783 milliarder dollar værd.

Det skete efter, at Microsofts aktiekurs var steget med en enkelt procent, mens Amazon var steget med 3,5 procent.

Microsoft meddelte mandag, at selskabet er på trapperne med en egen-udviklet løsning, der skal udfordre Amazons automatiske Amazon Go-supermarkeder.

Dem kan du læse mere om her: Test: Så skræmmende nemt og effektivt er det at handle i Amazons fuldautomatiske Go-supermarked

Værdien er raslet ned

Amazons markedsværdi på 797 milliarder dollar ligger dog et stykke fra den værdi, som Amazon havde for et halvt års tid siden.

Amazon og Apple dystede i fjor nemlig om at blive det første selskab i verdenshistorien, der runder en markedsværdi på en billion dollar.

Det nåede begge selskaber i sensommeren 2018, hvor begge en overgang rundede en billion dollar. Apple var faktisk en overgang 1,1 billioner dollar værd - altså 1.100 milliarder dollar.

Apple er dog siden faldet bag ad dansen. Selskabets aktiekurs styrtdykkede i sidste uge, hvilket du kan læse mere om her:

Krise: Apples aktionærer har tabt flere hundrede milliarder kroner på en enkelt dag.

Apple er i dag 702 milliarder dollar værd - mindre end Alphabet, der har en markedsværdi på 742 milliarder dollar.

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S