SF vil have Huawei udelukket fra dansk 5G

SF vil have Huawei udelukket fra etableringen af det danske 5G-net. Har sendt bekymrede spørgsmål til forsvarsministeren.

Artikel top billede

SF vil have udelukket den kinesiske tele-leverandør Huawei fra at deltage i etableringen af det kommende danske 5G-net, skriver en række danske medier på baggrund af et telegram fra Ritzau.

“Jeg er bekymret for, at vi har lukket Huawei ind i varmen i forhold til de nuværende 4G-net. Men også, og det bliver endnu mere kritisk, det kommende 5G-net,” siger partiets it-ordfører, Lisbeth Bech Poulsen.

Det sker efter, at nyhedsbrevet Reuters torsdag skriver, at Norge overvejer at udelukke Huawei som leverandør af kritisk infrastruktur til det kommende 5G-net.

Det kan du læse mere om her: Norge overvejer at udelukke Huawei fra 5G-netværk

Lisbeth Bech Poulsen har nu indkaldt forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) i samråd.

Hun sendte i december en hel række spørgsmål til forsvarsministeren om Huawei, der på dette tidspunkt for alvor var i vælten.

Blandt andet spurgte hun, om Claus Hjort Frederiksen mener, at det er ‘it-sikkerhedsmæssigt forsvarligt, at Huawei er med til at opbygge samfundskritisk infrastruktur.’

Her svarede ministerne blandt andet, at “Lov om Net- og Informationssikkerhed giver ikke mulighed for at forbyde teleudbyderes indkøb fra specifikke leverandører.’

Men at Center for Cybersikkerhed fører tilsyn med teleleverandørernes sikkerhedsmæssige håndtering af leverancer.’

“Vi skal naturligvis kunne være helt trygge ved de udenlandske selskaber, som leverer til det danske telenet,” lød det i svaret fra Claus Hjort Frederiksen.

Du kan se hele hans svar her.

Læs også: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger it-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S