Tech fra Toppen: Tim Vang får hastigheden op og de rigtige idéer frem med Googles pretotyping

Tech fra Toppen: Tim Vang får ideerne frem og hastigheden op ved konstant at tænke små overskuelige eksperimenter ind idéprocessen. Metoden hedder pretotyping og stammer fra Google. Lær meget mere om, hvordan du kan bruge værktøjet her.

Artikel top billede

Innovation er vejen til vækst og ny omsætning. Men innovation er svært. Selv virksomheder med store budgetter har succesrater på under tre procent.

Men måske handler det ikke så meget om budgetter, men om tilgangen. Om at eksperimentere sig frem. Igen, igen og igen – til du har det rigtige produkt.

Metoden hedder pretotyping, er udviklet hos Google og kræver hverken kæmpe budgetter eller særlig teknologi.

I denne episode af Tech fra Toppen kan du høre mere om pretotyping fra en dansk ekspert.

Eksperten er Tim Vang, som de seneste seks-syv år har rådgivet virksomheder om, hvordan de får ideerne frem og hastigheden op ved konstant at tænke små overskuelige eksperimenter ind i idéprocessen.

I denne episode kommer vi blandt andet ind på:

- Et dansk eksempel på hvordan pretotyping lynhurtigt fik afklaret udfordringerne ved SMS-låse hos Vejdirektoratet.

- Hvad det kræver af en organisation at komme i gang med pretotyping.

- Eksempler på advarselssignaler, som du skal være opmærksom på i din organisation, når der skal gang i innovationen.

- Hvad er der næste skridt efter værktøjer som pretotyping.

Vært på denne episode af Tech fra Toppen er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld.

Husk du kan abonnere på Tech fra Toppen på iTunes (link) eller RSS (link)

Husk: Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode og/eller modtager forslag til spørgsmål og ideer til kommende episoder. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback eller din ide.

Lyt til mere: Du kan finde alle episoder af podcasten her

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Softwareudvikler til Cyberdivisionens HR-Systemer og Applikationer

    Københavnsområdet

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)