Løkke: Danmark er for lille et land til at have forskellige it-systemer

Danmark er for lille et land til at have forskellige it-systemer, mener statsminister Lars Løkke Rasmussen. Han mener, at det ville have ‘været klogere’ at udvikle ét EPJ-system til hele Danmark.

Artikel top billede

“Danmark er for lille et land til at have forskellige it-systemer.’

Sådan lyder det fra statsminister Lars Løkke Rasmussen (V), der onsdag middag med regeringen løftede sløret for regeringens nye sundhedsreform.

Den rummer planen om at afskaffe regionerne til fordel for en statslig myndighed med navnet ‘Sundhedsvæsen Danmark’.

Det kan du læse mere om her: Kan ny reform blive dødsstødet for Sundhedsplatformen? Regeringen vil samle al sundheds-it i helt ny statslig myndighed.

I regeringens udspil er erkender regeringen, at den hidtige struktur især har været problematisk på it-området.

”Der er flere opgaver, hvor der i dag ikke er tilstrækkelig koordination og fremdrift. Det gælder eksempelvis sygehusenes it-systemer, akutområdet, fælles indkøb og overholdelse af patientrettighederne,” hedder det.

It-området har i høj grad været præget af, at Danmark her er delt op i to, i det Region Sjælland og Region Hovedstaden kører med det stærkt omdiskusterede Sundhedsplatformen-system fra amerikanske Epic og danske NNIT.

De vestlige regioner har derimod valgt et system fra danske Systematic.

Lars Løkke Rasmussen peger under pressemødet på, at det efter hans mening ville ‘have været klogere,’ hvis der istedet havde været et enkelt sundheds-system, som kunne dække hele Danmark.

I reformen står der, at planen er at “skabe en stærkere organisatorisk ramme, som blandt andet skal forhindre, at der igen opstår de problemer med udrulningen af it-systemer, som brugerne af Sundhedsplatformen har oplevet.”

Læs også:

Politikere: Sundhedsreform kan blive dødsstødet for Sundhedsplatformen

Kan ny reform blive dødsstødet for Sundhedsplatformen? Regeringen vil samle al sundheds-it i helt ny statslig myndighed

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS