Løkke: Danmark er for lille et land til at have forskellige it-systemer

Danmark er for lille et land til at have forskellige it-systemer, mener statsminister Lars Løkke Rasmussen. Han mener, at det ville have ‘været klogere’ at udvikle ét EPJ-system til hele Danmark.

Artikel top billede

“Danmark er for lille et land til at have forskellige it-systemer.’

Sådan lyder det fra statsminister Lars Løkke Rasmussen (V), der onsdag middag med regeringen løftede sløret for regeringens nye sundhedsreform.

Den rummer planen om at afskaffe regionerne til fordel for en statslig myndighed med navnet ‘Sundhedsvæsen Danmark’.

Det kan du læse mere om her: Kan ny reform blive dødsstødet for Sundhedsplatformen? Regeringen vil samle al sundheds-it i helt ny statslig myndighed.

I regeringens udspil er erkender regeringen, at den hidtige struktur især har været problematisk på it-området.

”Der er flere opgaver, hvor der i dag ikke er tilstrækkelig koordination og fremdrift. Det gælder eksempelvis sygehusenes it-systemer, akutområdet, fælles indkøb og overholdelse af patientrettighederne,” hedder det.

It-området har i høj grad været præget af, at Danmark her er delt op i to, i det Region Sjælland og Region Hovedstaden kører med det stærkt omdiskusterede Sundhedsplatformen-system fra amerikanske Epic og danske NNIT.

De vestlige regioner har derimod valgt et system fra danske Systematic.

Lars Løkke Rasmussen peger under pressemødet på, at det efter hans mening ville ‘have været klogere,’ hvis der istedet havde været et enkelt sundheds-system, som kunne dække hele Danmark.

I reformen står der, at planen er at “skabe en stærkere organisatorisk ramme, som blandt andet skal forhindre, at der igen opstår de problemer med udrulningen af it-systemer, som brugerne af Sundhedsplatformen har oplevet.”

Læs også:

Politikere: Sundhedsreform kan blive dødsstødet for Sundhedsplatformen

Kan ny reform blive dødsstødet for Sundhedsplatformen? Regeringen vil samle al sundheds-it i helt ny statslig myndighed

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Everllence

Senior Software Engineer - R&D

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S