Tyskland overvejer drastiske skridt for at udelukke Huawei fra 5G-auktion

Tyskland overvejer at indføre regler, der vil betyde, at kinesiske Huawei kan udelukkes fra at deltage i den kommende 5G-auktion i landet.

Artikel top billede

Tyskland overvejer aktivt en række forskellige muligheder med henblik på at udelukke kinesiske Huawei fra at kunne deltage i den kommende tyske kæmpe-auktion over infrastruktur til 5G.

Det skriver tyske Handelsblatt, der citerer kilder fra det tyske embedsværk.

Ifølge bladet overvejer den tyske regering blandt andet at indføre en række nye sikkerheds-standarder, som Huawei i kraft af selskabets opbygning ikke vil kunne opnå.

Dette vil effektivt kunne blokere for Huaweis deltagelse i auktionen.

Ligeledes overvejes det at ændre i den tyske telekommunikations-lov med henblik på at udelukke Huawei fra auktionen.

Sagde ja i oktober

Det er ellers kun få måneder siden, at den tyske regering meddelte, at den ikke så nogen hindringer for, at alle netværks-udbydere - herunder Huawei - kunne deltage i den kommende 5G-auktion.

Ifølge Handelsblatt mener den tyske regering nu, at sikkerheden i 5G-netværket er ‘ekstremt relevant’ og at netop sikkerheds-området vil blive retningsangivende for Tysklands valg af leverandør til den kommende tele-infrastruktur.

Huawei har været i vælten i de senere måneder, hvor det har fyget med beskyldninger om, at det kinesiske selskab spionerer på vegne af den kinesiske regering.

Det kan du læse mere om her: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Læs også:

Huawei lægges på is af et af Europas største telefirmaer efter spionrygter - al centralt udstyr skal fjernes

Huawei-grundlægger afviser blankt spionanklager - og hylder Trump

Huawei fyrer polsk chef efter anklager om spionage: Hans handlinger har ingen relation til virksomheden

Norge overvejer at udelukke Huawei fra 5G-netværk

SF vil have Huawei udelukket fra dansk 5G

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks