Nu er amerikanske politikere også bekymrede over Huaweis salg af solceller: En risiko for hele energi-sektoren

Amerikanske kongres-politikere er bekymrede over kinesiske Huaweis salg af solceller på det amerikanske marked, som de mener udgør en sikkerheds-risiko mod landet.

Artikel top billede

Balladen om kinesiske Huawei i USA tager nu en ny drejning, efter de seneste måneders ballade om selskabets netværks-udstyr og forbindelser til den kinesiske regering.

Amerikanske kongres-politikere - både demokrater og republikanere - giver nu nemlig udtryk for bekymring over Huaweis salg af solcelle-udstyr i USA, skriver Financial Times.

De mener, at solcelle-udstyret fra Huawei kan hackes, hvilket kan gøre det muligt for tredjepart ramme den amerikanske strøm-sektor på skadelig måde.

Huawei producerer konvertere til solceller, der er den enhed, som anvendes til at flytte elektricitet fra solcellerne og over på strøm-nettet.

Huawei sidder her på omkring 20 procent af det amerikanske marked.

Konverterne opsamler og videresender desuden data om strøm-håndteringen.

En af de bekymrede politikere er demokraten Tom Marino, som i et brev til den amerikanske energiminister, Rick Perry, skriver, at han er ‘bekymret over, at selskabets [Huawei, red] debut på det store marked for sol-energi kan udgøre en risiko for vores lands infrastruktur.’

Hans partifælle Jerry McNerney giver udtryk for det samme.

“Det er dømt til at gå galt, hvis vi anvender vi udstyr produceret af ikke-troværdige leverandører. De amerikanske efterretningstjenester har advaret amerikansk erhvervsliv om, at man ikke kan stole på Huawei. Det er vi nødt til at tage alvorligt,” siger han.

Og fra republikanerne lyder meldingen:

“Det er dokumenteret, at stats-finanserede aktører forsøger at hacke vores energi-sektors infrastruktur. Det er afgørende, at vi er mere på vagt end nogensinde før.”

Huawei oplyser, at der aldrig er blevet dokumenteret sikkerhedsproblemer med selskabets konvertere.

Læs også:

Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Huawei lægges på is af et af Europas største telefirmaer efter spionrygter - al centralt udstyr skal fjernes

Tyskland overvejer drastiske skridt for at udelukke Huawei fra 5G-auktion

Huawei-grundlægger afviser blankt spionanklager - og hylder Trump

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S