Nu er amerikanske politikere også bekymrede over Huaweis salg af solceller: En risiko for hele energi-sektoren

Amerikanske kongres-politikere er bekymrede over kinesiske Huaweis salg af solceller på det amerikanske marked, som de mener udgør en sikkerheds-risiko mod landet.

Artikel top billede

Balladen om kinesiske Huawei i USA tager nu en ny drejning, efter de seneste måneders ballade om selskabets netværks-udstyr og forbindelser til den kinesiske regering.

Amerikanske kongres-politikere - både demokrater og republikanere - giver nu nemlig udtryk for bekymring over Huaweis salg af solcelle-udstyr i USA, skriver Financial Times.

De mener, at solcelle-udstyret fra Huawei kan hackes, hvilket kan gøre det muligt for tredjepart ramme den amerikanske strøm-sektor på skadelig måde.

Huawei producerer konvertere til solceller, der er den enhed, som anvendes til at flytte elektricitet fra solcellerne og over på strøm-nettet.

Huawei sidder her på omkring 20 procent af det amerikanske marked.

Konverterne opsamler og videresender desuden data om strøm-håndteringen.

En af de bekymrede politikere er demokraten Tom Marino, som i et brev til den amerikanske energiminister, Rick Perry, skriver, at han er ‘bekymret over, at selskabets [Huawei, red] debut på det store marked for sol-energi kan udgøre en risiko for vores lands infrastruktur.’

Hans partifælle Jerry McNerney giver udtryk for det samme.

“Det er dømt til at gå galt, hvis vi anvender vi udstyr produceret af ikke-troværdige leverandører. De amerikanske efterretningstjenester har advaret amerikansk erhvervsliv om, at man ikke kan stole på Huawei. Det er vi nødt til at tage alvorligt,” siger han.

Og fra republikanerne lyder meldingen:

“Det er dokumenteret, at stats-finanserede aktører forsøger at hacke vores energi-sektors infrastruktur. Det er afgørende, at vi er mere på vagt end nogensinde før.”

Huawei oplyser, at der aldrig er blevet dokumenteret sikkerhedsproblemer med selskabets konvertere.

Læs også:

Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Huawei lægges på is af et af Europas største telefirmaer efter spionrygter - al centralt udstyr skal fjernes

Tyskland overvejer drastiske skridt for at udelukke Huawei fra 5G-auktion

Huawei-grundlægger afviser blankt spionanklager - og hylder Trump

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S