NNIT forlænger DSB-aftale med to år

Samarbejdet mellem DSB og NNIT fortsætter i yderligere to år. Det sker efter, selskabet for nylig overtog opgaver fra DXC Technology hos DSB.

Artikel top billede

NNIT forlænger sin aftale med DSB.

Aftalen blev oprindeligt indgået i 2012, men blev i marts 2016 forlænget til udgangen af marts 2019.

Nu forlænges aftalen med yderligere to år.

Det oplyser NNIT i en pressemeddelelse.

"De første år af vores samarbejde fik vi skabt en betydelig robusthed i DSB’s it-drift, og vi er stolte af at fortsætte samarbejdet om it-løsninger til Danmarks største leverandør af offentlig transport," lyder det fra Jacob Hahn Michelsen, senior vice president i NNIT, i meddelelsen.

Og NNIT tilføjer løbende flere og flere opgave hos DSB til porteføljen.

Computerworld berettede tidligere på måneden, at NNIT også har overtager aftalen om drift af DSB's datacenter, efter DSB fyrede DXC Technology.

Det kan du læse mere om her: Her er DSB's nye leverandør efter fyring af DXC Technology: Giver opgaven videre til NNIT

Travle måneder for NNIT

Forlængelsen af samarbejdet med DSB kommer dagen efter, at NNIT annoncerede en kæmpeaftale med SDC, der blandt andet indebærer, at NNIT overtager driften af mere end 6.000 arbejdspladser.

Det kan du læse mere om her: NNIT lander ny kæmpeaftale: Overtager drift af mere end 6.000 arbejdspladser

Dermed fortsætter NNIT sin eksplosive tilvækst af nye kunder.

I december tegnede NNIT en syvårig outsourcing-aftale med AP Pension, der betyder, at it-selskabet skal stå få alt infrastruktur for pensionsselskabet.

Læs mere om det her: NNIT lander syv-årig kæmpe outsourcing-aftale med AP Pension: Overtager infrastruktur og medarbejdere

Og det stopper slet ikke der.

Den aftale blev indgået efter, at selskabet i oktober skrev en femårig driftsaftale med PFA Pension til en værdi af 500 millioner kroner, og måneden efter landede NNIT så en to-årig kontrakt til en værdi af 55 millioner kroner med Sund & Bælt.

Læs også:NNIT vinder millionkontrakt med Sund & Bælt

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job