NNIT lander ny kæmpeaftale: Overtager drift af mere end 6.000 arbejdspladser

NNIT har tegnet en femårig kontrakt med SDC. Aftalen betyder, at NNIT overtager den daglige drift, vedligeholdelse og opdatering af mere end 6.000 arbejdspladser. Selskabet kommer også til at stå al håndtering af Citrix for SDC fremover.

Artikel top billede

NNIT fortsætter med at lande store aftaler.

It-selskabet har nu indgået en femårig aftale med SDC, der betjener pengeinstitutter og finansvirksomheder i Danmark og de øvrige nordiske lande.

Aftalen indebærer, at NNIT i de næste fem år vil håndtere daglig drift, vedligeholdelse og opdatering af flere end 6.000 it-arbejdspladser i den finansielle sektor i Norden.

Herudover overtager NNIT med aftalen al håndtering af Citrix.

Det oplyser NNIT i en meddelelse.

"It- sikkerhed og compliance er altafgørende for moderne bankvæsen, der som troværdig forretningspartner for sine kunder må leve op til krav og regulering fra de tilsynsførende myndigheder," lyder det i meddelelsen fra Jacob Hahn Michelsen, senior vice president i NNIT.

Læs også: Her er DSB's nye leverandør efter fyring af DXC Technology: Giver opgaven videre til NNIT

SDC leverer til mere end 120 selskaber

SDC lever it-ydelser til mere end 120 pengeinstitutter i Norden, og selskabet, der er ejet af sine kunder, omsatte for 1,4 milliarder kroner i 2017.

"Det er afgørende, at vi kan tilbyde vores kunder et professionelt og moderne koncept for it-workstations. Det gælder både den eksisterende kundekreds og de mange nye nordiske kunder, der søger mod SDC. Vi ser i NNIT en stabil og stærk partner, der kan understøtte dette behov," lyder det i meddelelsen fra Marianne Nielsen, direktør for drift og infrastruktur i SDC.

Læs også: NNIT lander syv-årig kæmpe outsourcing-aftale med AP Pension: Overtager infrastruktur og medarbejdere

Kontrakterne vælter ind hos NNIT

Med den femårige aftale med SDC, kan NNIT tilføje endnu en stor kontrakt til porteføljen, som har haft kraftig vokseværk i de seneste måneder.

I oktober indgik selskabet en femårig driftsaftale med PFA Pension til en værdi af 500 millioner kroner, måneden efter landede NNIT en to-årig kontrakt til en værdi af 55 millioner kroner med Sund & Bælt, og kort før jul sikrede selskabet sig en syvårig kontrakt på et trecifret millionbeløb med AP Pension.

Hverken NNIT eller SDC har oplyst værdien på aftalen.

Derudover kunne Computerworld i begyndelsen af januar afsløre, at selskabet også har overtaget flere af DXC Technology's opgaver for DSB

Læs også: NNIT vinder millionkontrakt med Sund & Bælt

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics