Efter hård kritik lover kommunerne nu store forbedringer i Forældreintras afløser: "Aula er et toptunet, helt moderne system, som er mere enkelt"

Forældreintras afløser, Aula, bliver langt mere brugervenlig. Nu forsikrer Kommunernes Landsforening, at det bliver et toptunet og moderne system.

Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

Forældreintras afløser, Aula, får stærk forbedret brugervenlighed, hvor brugerne lettere kan skrue op og ned for informationsstrømmene.

Det oplyser Kommunernes Landsforening (KL) ifølge nyhedsbureauet Ritzau.

Både Aula og Forældreintra er blevet kritiseret af regeringens Stresspanel, der anbefaler, at de to systemer helt bliver afskaffet.

”Vi anbefaler derfor at lukke Forældreintra og afløse Aula, som er den kommende erstatning af Forældreintra”, siger Anette Prehn, formand for Stresspanelet, til Politiken.

Læs også: Regeringspanel vil lukke Danmarkshistoriens største kommunale it-projekt

Toptunet og moderne

Men Peter Pannula Toft, kontorchef i KL, oplyser nu til Ritzau, at Aula kommer til at tilbyde forbedrede muligheder for, at brugerne kan styre, hvad de skal dele, og hvor mange mennesker det skal deles med.

"Aula er et toptunet, helt moderne system, som er mere enkelt. Man skal ude i kommuner, på skoler og i børnehaver have en snak om, hvordan man bruger det klogt," siger Peter Pannula Toft til Ritzau.

Det forventes, at Aula allerede bliver taget i drift efter skolernes sommerferien, og systemet vil få op imod to millioner brugere, hvilket vil sige, at mere end en tredjedel af landets befolkning kan komme til at bruge systemet.

Derfor er systemet også tidligere blevet omtalt som Danmarkshistoriens mest omfattende it-projekt.

Systemet bliver udviklet i samarbejde mellem Kombit og Netcompany, og regningen for det nye systemet løber op i omkring 350 millioner kroner.

Læs også: Ny afsløring: Kæmpe Aula-aftale kan være i fare - ingen aner om udflytning af danske skole-data til udlandet overhovedet er lovlig

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job