EG gør klar til at sælge resten af forretningen efter salg af service-del til DXC Technology

EG gør resten af selskabet klar til salg, efter salget af en tredjedel af forretningen til DXC Technology.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal) (Foto: Kim Stensdal)

Danske EG gør resten af selskabet klar til salg, efter selskabet, der er ejet af kapitalfonden Axcel, i sidste uge solgte dets serviceforretning til DXC Technology, det tidligere CSC.

Computerworld kunne allerede torsdag afsløre handlen, der officielt blev offentliggjort fredag eftermiddag.

Det kan du læse mere om her: Analyse: Derfor køber DXC Technology EG's serviceforretning - skal genskabe fordums styrke

Til Finans siger EG’s topchef, Mikkel Bardram, at det har været tydeligt, at det har givet mest mening at forsøge at finde to forskellige købere af EG’s to ret forskellige forretninger.

EG ene ben er nemlig service-forretningen, der forhandler løsninger fra andre leverandører - primært Microsof Dynamics. Det er denne del, der er blevet solgt til DXC Technology. Den udgør cirka en tredjedel af forretningen.

Den anden del med 1.200 medarbejdere forhandler EG’s egen-udviklede løsninger.

Fokus bliver nu rettet mod at få denne del af forretningen til at vokse med henblik på et fremtidigt salg.

“Vi fortsætter med det strategiske review, og på et tidspunkt vil der også være en handel med vores softwareforretning. Vi ser masser af muligheder i det,” siger Mikkel Bardram til avisen.

Axcel har gennem længere tid forsøgt at sælg EG.

Kapitalfonden, der har ejet EG siden 2013, forsøgte således uden held at sælge EG allerede i 2017, men dengang blev planerne udskudt angiveligt på grund af problemer med et offentligt it-projekt.

Det kan du læse mere om her: Afsløring: Kapitalfond forsøgte at sælge EG for milliarder - nu prøver den igen

Axcel satte dernæst igen EG til salg i sommer.

Det kan du læse mere om her: EG sat til salg - men kapitalfonds-ejer kan få svært ved at sælge selskabet

Læs også:

Kapitalfond går i gang med total gennemgang af EG - salg nærmer sig

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse