EG gør klar til at sælge resten af forretningen efter salg af service-del til DXC Technology

EG gør resten af selskabet klar til salg, efter salget af en tredjedel af forretningen til DXC Technology.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal) (Foto: Kim Stensdal)

Danske EG gør resten af selskabet klar til salg, efter selskabet, der er ejet af kapitalfonden Axcel, i sidste uge solgte dets serviceforretning til DXC Technology, det tidligere CSC.

Computerworld kunne allerede torsdag afsløre handlen, der officielt blev offentliggjort fredag eftermiddag.

Det kan du læse mere om her: Analyse: Derfor køber DXC Technology EG's serviceforretning - skal genskabe fordums styrke

Til Finans siger EG’s topchef, Mikkel Bardram, at det har været tydeligt, at det har givet mest mening at forsøge at finde to forskellige købere af EG’s to ret forskellige forretninger.

EG ene ben er nemlig service-forretningen, der forhandler løsninger fra andre leverandører - primært Microsof Dynamics. Det er denne del, der er blevet solgt til DXC Technology. Den udgør cirka en tredjedel af forretningen.

Den anden del med 1.200 medarbejdere forhandler EG’s egen-udviklede løsninger.

Fokus bliver nu rettet mod at få denne del af forretningen til at vokse med henblik på et fremtidigt salg.

“Vi fortsætter med det strategiske review, og på et tidspunkt vil der også være en handel med vores softwareforretning. Vi ser masser af muligheder i det,” siger Mikkel Bardram til avisen.

Axcel har gennem længere tid forsøgt at sælg EG.

Kapitalfonden, der har ejet EG siden 2013, forsøgte således uden held at sælge EG allerede i 2017, men dengang blev planerne udskudt angiveligt på grund af problemer med et offentligt it-projekt.

Det kan du læse mere om her: Afsløring: Kapitalfond forsøgte at sælge EG for milliarder - nu prøver den igen

Axcel satte dernæst igen EG til salg i sommer.

Det kan du læse mere om her: EG sat til salg - men kapitalfonds-ejer kan få svært ved at sælge selskabet

Læs også:

Kapitalfond går i gang med total gennemgang af EG - salg nærmer sig

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S