EG gør klar til at sælge resten af forretningen efter salg af service-del til DXC Technology

EG gør resten af selskabet klar til salg, efter salget af en tredjedel af forretningen til DXC Technology.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal) (Foto: Kim Stensdal)

Danske EG gør resten af selskabet klar til salg, efter selskabet, der er ejet af kapitalfonden Axcel, i sidste uge solgte dets serviceforretning til DXC Technology, det tidligere CSC.

Computerworld kunne allerede torsdag afsløre handlen, der officielt blev offentliggjort fredag eftermiddag.

Det kan du læse mere om her: Analyse: Derfor køber DXC Technology EG's serviceforretning - skal genskabe fordums styrke

Til Finans siger EG’s topchef, Mikkel Bardram, at det har været tydeligt, at det har givet mest mening at forsøge at finde to forskellige købere af EG’s to ret forskellige forretninger.

EG ene ben er nemlig service-forretningen, der forhandler løsninger fra andre leverandører - primært Microsof Dynamics. Det er denne del, der er blevet solgt til DXC Technology. Den udgør cirka en tredjedel af forretningen.

Den anden del med 1.200 medarbejdere forhandler EG’s egen-udviklede løsninger.

Fokus bliver nu rettet mod at få denne del af forretningen til at vokse med henblik på et fremtidigt salg.

“Vi fortsætter med det strategiske review, og på et tidspunkt vil der også være en handel med vores softwareforretning. Vi ser masser af muligheder i det,” siger Mikkel Bardram til avisen.

Axcel har gennem længere tid forsøgt at sælg EG.

Kapitalfonden, der har ejet EG siden 2013, forsøgte således uden held at sælge EG allerede i 2017, men dengang blev planerne udskudt angiveligt på grund af problemer med et offentligt it-projekt.

Det kan du læse mere om her: Afsløring: Kapitalfond forsøgte at sælge EG for milliarder - nu prøver den igen

Axcel satte dernæst igen EG til salg i sommer.

Det kan du læse mere om her: EG sat til salg - men kapitalfonds-ejer kan få svært ved at sælge selskabet

Læs også:

Kapitalfond går i gang med total gennemgang af EG - salg nærmer sig

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S