EG gør klar til at sælge resten af forretningen efter salg af service-del til DXC Technology

EG gør resten af selskabet klar til salg, efter salget af en tredjedel af forretningen til DXC Technology.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal) (Foto: Kim Stensdal)

Danske EG gør resten af selskabet klar til salg, efter selskabet, der er ejet af kapitalfonden Axcel, i sidste uge solgte dets serviceforretning til DXC Technology, det tidligere CSC.

Computerworld kunne allerede torsdag afsløre handlen, der officielt blev offentliggjort fredag eftermiddag.

Det kan du læse mere om her: Analyse: Derfor køber DXC Technology EG's serviceforretning - skal genskabe fordums styrke

Til Finans siger EG’s topchef, Mikkel Bardram, at det har været tydeligt, at det har givet mest mening at forsøge at finde to forskellige købere af EG’s to ret forskellige forretninger.

EG ene ben er nemlig service-forretningen, der forhandler løsninger fra andre leverandører - primært Microsof Dynamics. Det er denne del, der er blevet solgt til DXC Technology. Den udgør cirka en tredjedel af forretningen.

Den anden del med 1.200 medarbejdere forhandler EG’s egen-udviklede løsninger.

Fokus bliver nu rettet mod at få denne del af forretningen til at vokse med henblik på et fremtidigt salg.

“Vi fortsætter med det strategiske review, og på et tidspunkt vil der også være en handel med vores softwareforretning. Vi ser masser af muligheder i det,” siger Mikkel Bardram til avisen.

Axcel har gennem længere tid forsøgt at sælg EG.

Kapitalfonden, der har ejet EG siden 2013, forsøgte således uden held at sælge EG allerede i 2017, men dengang blev planerne udskudt angiveligt på grund af problemer med et offentligt it-projekt.

Det kan du læse mere om her: Afsløring: Kapitalfond forsøgte at sælge EG for milliarder - nu prøver den igen

Axcel satte dernæst igen EG til salg i sommer.

Det kan du læse mere om her: EG sat til salg - men kapitalfonds-ejer kan få svært ved at sælge selskabet

Læs også:

Kapitalfond går i gang med total gennemgang af EG - salg nærmer sig

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job