Huawei-advokat: Selskabets CFO bliver ‘holdt som gidsel’

Huaweis advokat skælder ud over, at selskabets CFO, Meng Whanzou, bliver ‘holdt som gidsel’ i en sag, der handler om noget andet. Kina forlanger, at USA stopper ‘urimelig undertrykkelse’ af kinesiske firmaer.

Artikel top billede

Huaweis advokat finder det urimeligt, at selskabets CFO, Meng Whanzou, bliver ‘holdt som gidsel’ i en kompliceret handelssag mellem flere forskellige lande.

Det siger advokaten, Reid Weingarten, til flere medier, efter USA mandag officielt åbnede sag mod Huawei og forlangte Meng Whanzou udleveret fra Canada, hvor hun har siddet fængslet siden 1. december.

“Vores klient, Sabrina Meng, bør ikke være en brik i et spil eller blive holdt som gidsel,” siger han med henvisning til det, som han kalder for ‘det komplekse’ forhold mellem Kina og USA.

“Ms Meng er en etisk og hæderlig forretningskvinde, der aldrig har brugt så meget som et sekund af sit liv på at spekulere i at overtræde amerikansk lov - inklusive de iranske sanktioner,” lyder det fra advokaten.

USA beskylder Huawei for bevidst at have arbejdet for at omgå de sanktioner, som USA har nedlagt mod handel med Iran, ved at handle med Iran via et datterselskab.

Samtidig rejser USA i en anden sag tiltale mod Huawei for at have stjålet og kopieret robot-teknologi fra amerikanske T-Mobile.

Det kan du læse mere om her: USA kræver Huawei-boss udleveret: Rejser tiltale mod Huawei.

Kinas udenrigsministerium forlanger samtidig, at Meng Whanzou frigives, og at USA dropper al ‘urimelig undertrykkelse’ af kinesiske virksommheder.

Canadas regering har 30 dage til at tage stilling til USA’s udleveringsbegæring.

Siger regeringen ja, oversagen til den canadiske Højesteret. Hele processen kan dermed hurtigt tage flere måneder.

Læs også:

Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Tele-gigant sætter Huawei-udrulning på pause i hele Europa

Kinesisk udsending til EU: Udelukkelse af Huawei kan få 'alvorlige konsekvenser' for 5G

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,