Huawei-advokat: Selskabets CFO bliver ‘holdt som gidsel’

Huaweis advokat skælder ud over, at selskabets CFO, Meng Whanzou, bliver ‘holdt som gidsel’ i en sag, der handler om noget andet. Kina forlanger, at USA stopper ‘urimelig undertrykkelse’ af kinesiske firmaer.

Artikel top billede

Huaweis advokat finder det urimeligt, at selskabets CFO, Meng Whanzou, bliver ‘holdt som gidsel’ i en kompliceret handelssag mellem flere forskellige lande.

Det siger advokaten, Reid Weingarten, til flere medier, efter USA mandag officielt åbnede sag mod Huawei og forlangte Meng Whanzou udleveret fra Canada, hvor hun har siddet fængslet siden 1. december.

“Vores klient, Sabrina Meng, bør ikke være en brik i et spil eller blive holdt som gidsel,” siger han med henvisning til det, som han kalder for ‘det komplekse’ forhold mellem Kina og USA.

“Ms Meng er en etisk og hæderlig forretningskvinde, der aldrig har brugt så meget som et sekund af sit liv på at spekulere i at overtræde amerikansk lov - inklusive de iranske sanktioner,” lyder det fra advokaten.

USA beskylder Huawei for bevidst at have arbejdet for at omgå de sanktioner, som USA har nedlagt mod handel med Iran, ved at handle med Iran via et datterselskab.

Samtidig rejser USA i en anden sag tiltale mod Huawei for at have stjålet og kopieret robot-teknologi fra amerikanske T-Mobile.

Det kan du læse mere om her: USA kræver Huawei-boss udleveret: Rejser tiltale mod Huawei.

Kinas udenrigsministerium forlanger samtidig, at Meng Whanzou frigives, og at USA dropper al ‘urimelig undertrykkelse’ af kinesiske virksommheder.

Canadas regering har 30 dage til at tage stilling til USA’s udleveringsbegæring.

Siger regeringen ja, oversagen til den canadiske Højesteret. Hele processen kan dermed hurtigt tage flere måneder.

Læs også:

Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Tele-gigant sætter Huawei-udrulning på pause i hele Europa

Kinesisk udsending til EU: Udelukkelse af Huawei kan få 'alvorlige konsekvenser' for 5G

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S