Huawei-advokat: Selskabets CFO bliver ‘holdt som gidsel’

Huaweis advokat skælder ud over, at selskabets CFO, Meng Whanzou, bliver ‘holdt som gidsel’ i en sag, der handler om noget andet. Kina forlanger, at USA stopper ‘urimelig undertrykkelse’ af kinesiske firmaer.

Artikel top billede

Huaweis advokat finder det urimeligt, at selskabets CFO, Meng Whanzou, bliver ‘holdt som gidsel’ i en kompliceret handelssag mellem flere forskellige lande.

Det siger advokaten, Reid Weingarten, til flere medier, efter USA mandag officielt åbnede sag mod Huawei og forlangte Meng Whanzou udleveret fra Canada, hvor hun har siddet fængslet siden 1. december.

“Vores klient, Sabrina Meng, bør ikke være en brik i et spil eller blive holdt som gidsel,” siger han med henvisning til det, som han kalder for ‘det komplekse’ forhold mellem Kina og USA.

“Ms Meng er en etisk og hæderlig forretningskvinde, der aldrig har brugt så meget som et sekund af sit liv på at spekulere i at overtræde amerikansk lov - inklusive de iranske sanktioner,” lyder det fra advokaten.

USA beskylder Huawei for bevidst at have arbejdet for at omgå de sanktioner, som USA har nedlagt mod handel med Iran, ved at handle med Iran via et datterselskab.

Samtidig rejser USA i en anden sag tiltale mod Huawei for at have stjålet og kopieret robot-teknologi fra amerikanske T-Mobile.

Det kan du læse mere om her: USA kræver Huawei-boss udleveret: Rejser tiltale mod Huawei.

Kinas udenrigsministerium forlanger samtidig, at Meng Whanzou frigives, og at USA dropper al ‘urimelig undertrykkelse’ af kinesiske virksommheder.

Canadas regering har 30 dage til at tage stilling til USA’s udleveringsbegæring.

Siger regeringen ja, oversagen til den canadiske Højesteret. Hele processen kan dermed hurtigt tage flere måneder.

Læs også:

Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Tele-gigant sætter Huawei-udrulning på pause i hele Europa

Kinesisk udsending til EU: Udelukkelse af Huawei kan få 'alvorlige konsekvenser' for 5G

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S