Huawei-advokat: Selskabets CFO bliver ‘holdt som gidsel’

Huaweis advokat skælder ud over, at selskabets CFO, Meng Whanzou, bliver ‘holdt som gidsel’ i en sag, der handler om noget andet. Kina forlanger, at USA stopper ‘urimelig undertrykkelse’ af kinesiske firmaer.

Artikel top billede

Huaweis advokat finder det urimeligt, at selskabets CFO, Meng Whanzou, bliver ‘holdt som gidsel’ i en kompliceret handelssag mellem flere forskellige lande.

Det siger advokaten, Reid Weingarten, til flere medier, efter USA mandag officielt åbnede sag mod Huawei og forlangte Meng Whanzou udleveret fra Canada, hvor hun har siddet fængslet siden 1. december.

“Vores klient, Sabrina Meng, bør ikke være en brik i et spil eller blive holdt som gidsel,” siger han med henvisning til det, som han kalder for ‘det komplekse’ forhold mellem Kina og USA.

“Ms Meng er en etisk og hæderlig forretningskvinde, der aldrig har brugt så meget som et sekund af sit liv på at spekulere i at overtræde amerikansk lov - inklusive de iranske sanktioner,” lyder det fra advokaten.

USA beskylder Huawei for bevidst at have arbejdet for at omgå de sanktioner, som USA har nedlagt mod handel med Iran, ved at handle med Iran via et datterselskab.

Samtidig rejser USA i en anden sag tiltale mod Huawei for at have stjålet og kopieret robot-teknologi fra amerikanske T-Mobile.

Det kan du læse mere om her: USA kræver Huawei-boss udleveret: Rejser tiltale mod Huawei.

Kinas udenrigsministerium forlanger samtidig, at Meng Whanzou frigives, og at USA dropper al ‘urimelig undertrykkelse’ af kinesiske virksommheder.

Canadas regering har 30 dage til at tage stilling til USA’s udleveringsbegæring.

Siger regeringen ja, oversagen til den canadiske Højesteret. Hele processen kan dermed hurtigt tage flere måneder.

Læs også:

Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Tele-gigant sætter Huawei-udrulning på pause i hele Europa

Kinesisk udsending til EU: Udelukkelse af Huawei kan få 'alvorlige konsekvenser' for 5G

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lemonet

    De bedste webhoteller i Danmark 2026: Fem udbydere sammenlignet

    Det danske webhotelmarked er langt mere differentieret end prislisterne antyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job