Huawei-advokat: Selskabets CFO bliver ‘holdt som gidsel’

Huaweis advokat skælder ud over, at selskabets CFO, Meng Whanzou, bliver ‘holdt som gidsel’ i en sag, der handler om noget andet. Kina forlanger, at USA stopper ‘urimelig undertrykkelse’ af kinesiske firmaer.

Artikel top billede

Huaweis advokat finder det urimeligt, at selskabets CFO, Meng Whanzou, bliver ‘holdt som gidsel’ i en kompliceret handelssag mellem flere forskellige lande.

Det siger advokaten, Reid Weingarten, til flere medier, efter USA mandag officielt åbnede sag mod Huawei og forlangte Meng Whanzou udleveret fra Canada, hvor hun har siddet fængslet siden 1. december.

“Vores klient, Sabrina Meng, bør ikke være en brik i et spil eller blive holdt som gidsel,” siger han med henvisning til det, som han kalder for ‘det komplekse’ forhold mellem Kina og USA.

“Ms Meng er en etisk og hæderlig forretningskvinde, der aldrig har brugt så meget som et sekund af sit liv på at spekulere i at overtræde amerikansk lov - inklusive de iranske sanktioner,” lyder det fra advokaten.

USA beskylder Huawei for bevidst at have arbejdet for at omgå de sanktioner, som USA har nedlagt mod handel med Iran, ved at handle med Iran via et datterselskab.

Samtidig rejser USA i en anden sag tiltale mod Huawei for at have stjålet og kopieret robot-teknologi fra amerikanske T-Mobile.

Det kan du læse mere om her: USA kræver Huawei-boss udleveret: Rejser tiltale mod Huawei.

Kinas udenrigsministerium forlanger samtidig, at Meng Whanzou frigives, og at USA dropper al ‘urimelig undertrykkelse’ af kinesiske virksommheder.

Canadas regering har 30 dage til at tage stilling til USA’s udleveringsbegæring.

Siger regeringen ja, oversagen til den canadiske Højesteret. Hele processen kan dermed hurtigt tage flere måneder.

Læs også:

Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Tele-gigant sætter Huawei-udrulning på pause i hele Europa

Kinesisk udsending til EU: Udelukkelse af Huawei kan få 'alvorlige konsekvenser' for 5G

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job