Apple sænker priserne på iPhone - men ikke alle steder

Apple tilpasser priserne på iPhone efter markant drop i iPhone-omsætningen i seneste kvartal. Prisjusteringerne indføres i områder med svag valuta.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

IPhone står bag langt størstedelen af Apples samlede indtjening, og derfor har det fået alarmklokkerne til at ringe, at salget af iPhone i seneste kvartal er faldet med 15 procent til nu 51,9 milliarder dollar.

En af grundene er de høje priser. Især i vækstmarkederne er prisen på ikke mindst de dyreste modeller steget voldsomt i det seneste år, og det har fået mange kunder til at fravælge dem, hvilket har fået salget til at falde.

Det tager Apple nu konsekvenserne af: Selskabet sænker priserne.

“Vi har her i januar kigget på de makroøkonomiske forhold i disse markeder, og vi har besluttet at gå tilbage til de lokale priser, som de var for et år siden i et håb om at fremme salget i disse områder,” siger Apples topchef, Tim Cook, til Reuters.

Prisstigningerne skyldes en stærk dollar, der gør iPhone dyrere uden for USA, da Apple som udgangspunkt sætter sine priser i dollar verden over og derefter omregner til lokal valuta.

Det har i sagens natur gjort iPhone markant dyrere i lande, hvis valuta er blevet svagere over for dollaren. Og det rammer altså salget voldsomt.

Som et eksempel peger Tim Cook på Tyrkiet, hvor liraen er faldet med 33 procent i forhold til dollaren i 2018.

Apples omsætning i Tyrkiet faldt samtidig med næsten 700 millioner dollar i forhold til året før.

Ifølge topchefen er det de dyreste iPhone-modeller, der rammes af de største prisændringer i vækstmarkederne.

Ifølge ham har Apple derfor i løbet af januar absorberet en del af eller hele forskellen forårsaget af kursændringerne i forhold til dollaren, så priserne nu minder om dem, som Apple tog for iPhone for et år siden.

De høje priser er væsentlig grund til, at Apples samlede omsætning i kvartalet er faldet med fem procent til 84,3 milliarder dollar i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Apple har fornylig peget på de økonomiske afmatning i Kina som en af de væsentlige årsager.

Det kan du læse mere om her: Apple nedjusterer for første gang i lang tid: Se Tim Cooks brev til investorerne her - aktiekurs dykker brat

Læs også:

Har Apple helt fejllæst udviklingen? Kun en enkelt af Apples fem store vækst-strategier virker stadig

Annonce

Annonceindlæg fra Salesforce

Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S