Visma ramt af angreb fra kinesiske hackere: Forsøgte at stjæle kundeoplysninger

Den norske software-virksomhed Visma blev i december ramt af et hackerangreb, der angiveligt havde til hensigt at stjæle informationer om virksomheden kunder.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Visma er blevet offer for kinesiske hackere, der har forsøgt at stjæle oplysninger om virksomhedernes kunder, fortæller virksomheden nu.

Hackerne arbejdere angiveligt på vegne af den kinesiske regering, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Den norske software-virksomheden vælger at fortælle offentligt om angrebet for at skabe større opmærksomhed om angrebs-kampagnen Cloudhopper, der ifølge Reuters særligt går efter teknologivirksomheder.

Angrebet var ifølge nyhedsbureauet en del af et større angreb mod vestlige virksomheder tilbage i december måned sidste år, der skulle være koordineret af den kinesiske regering.

Læs også: Nu følger nordmændene trop: Efterretningstjeneste advarer mod Huawei

Den kinesiske regering har selv flere gange benægtet at være en del af spionage mod udenlandske virksomheder.

Visma er overbevist om, at der ikke er nogen kundedata, der er blevet stjålet af hackerne, fortæller sikkerhedsdirektør Espen Johansen til Reuters.

“Hvis jeg tager min paranoiahat på, så kunne det her have været endt som en katastrofe. Hvis du er en stor efterretningstjeneste et sted i verden og du gerne vil høste så meget information som muligt, så går du naturligvis til de store samlingspunkter.”

Læs også:

Angela Merkel: Tyskland vil have garantier fra Huawei

Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland