Microsoft-ansatte vil have Microsoft til at skrotte kæmpekontrakt til tre milliarder kroner

Microsoft-ansatte forlanger, at Microsoft omgående dropper en kæmpekontrakt til mere end tre milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

En række Microsoft-medarbejdere forlanger, at Microsoft omgående annullerer en kæmpekontrakt til 480 millioner dollar - godt tre milliarder kroner.

Microsoft indgik aftalen med det amerikanske militær i november. Den betyder, at Microsofg skal levere mindst 2.500 prototyper på AR-headset til de amerikanske soldater.

Med brillerne på vil soldaterne kunne få præsenteret forskellige former for data mikset med deres fysiske omgivelser.

Du kan læse mere om planerne her: Microsoft skal levere briller til 100.000 amerikanske soldater - skal bruges på skarpe missioner.

Men de 94 Microsoft-medarbejdere vil ikke være med.

De forlanger, at Microsoft holder inde med at udvikle ‘enhver og alle former for våben-teknologi,’ skriver Reuters.

De mener ikke, at de ved at sige ja til at arbejde for Microsoft samtidig har accepteret, at de skal medvirke til at udvikle våben.

“Vi forlanger at blive hørt om de måder, hvorpå vores arbejde bliver anvendt,” skriver de.

Microsoft har tidligere lignende protester fra en række medarbejdere i anden forbindelse.

Det kan du læse mere om her: Microsofts medarbejdere protesterer: Vil ikke være med til at lægge computerkraft til amerikansk AI-krig.

Microsoft meddeler, at selskabet ‘altid sætter pris’ på medarbejdernes feedback.

Selskabets topchef i den slags spørgsmål, Brad Smith, skrev i blogpost i efteråret, at Microsoft fortsat er opsat på at hjælpe det amerikanske militær.

Du kan læse denne blogpost her.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job