Microsoft-ansatte vil have Microsoft til at skrotte kæmpekontrakt til tre milliarder kroner

Microsoft-ansatte forlanger, at Microsoft omgående dropper en kæmpekontrakt til mere end tre milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

En række Microsoft-medarbejdere forlanger, at Microsoft omgående annullerer en kæmpekontrakt til 480 millioner dollar - godt tre milliarder kroner.

Microsoft indgik aftalen med det amerikanske militær i november. Den betyder, at Microsofg skal levere mindst 2.500 prototyper på AR-headset til de amerikanske soldater.

Med brillerne på vil soldaterne kunne få præsenteret forskellige former for data mikset med deres fysiske omgivelser.

Du kan læse mere om planerne her: Microsoft skal levere briller til 100.000 amerikanske soldater - skal bruges på skarpe missioner.

Men de 94 Microsoft-medarbejdere vil ikke være med.

De forlanger, at Microsoft holder inde med at udvikle ‘enhver og alle former for våben-teknologi,’ skriver Reuters.

De mener ikke, at de ved at sige ja til at arbejde for Microsoft samtidig har accepteret, at de skal medvirke til at udvikle våben.

“Vi forlanger at blive hørt om de måder, hvorpå vores arbejde bliver anvendt,” skriver de.

Microsoft har tidligere lignende protester fra en række medarbejdere i anden forbindelse.

Det kan du læse mere om her: Microsofts medarbejdere protesterer: Vil ikke være med til at lægge computerkraft til amerikansk AI-krig.

Microsoft meddeler, at selskabet ‘altid sætter pris’ på medarbejdernes feedback.

Selskabets topchef i den slags spørgsmål, Brad Smith, skrev i blogpost i efteråret, at Microsoft fortsat er opsat på at hjælpe det amerikanske militær.

Du kan læse denne blogpost her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S