Microsoft-ansatte vil have Microsoft til at skrotte kæmpekontrakt til tre milliarder kroner

Microsoft-ansatte forlanger, at Microsoft omgående dropper en kæmpekontrakt til mere end tre milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

En række Microsoft-medarbejdere forlanger, at Microsoft omgående annullerer en kæmpekontrakt til 480 millioner dollar - godt tre milliarder kroner.

Microsoft indgik aftalen med det amerikanske militær i november. Den betyder, at Microsofg skal levere mindst 2.500 prototyper på AR-headset til de amerikanske soldater.

Med brillerne på vil soldaterne kunne få præsenteret forskellige former for data mikset med deres fysiske omgivelser.

Du kan læse mere om planerne her: Microsoft skal levere briller til 100.000 amerikanske soldater - skal bruges på skarpe missioner.

Men de 94 Microsoft-medarbejdere vil ikke være med.

De forlanger, at Microsoft holder inde med at udvikle ‘enhver og alle former for våben-teknologi,’ skriver Reuters.

De mener ikke, at de ved at sige ja til at arbejde for Microsoft samtidig har accepteret, at de skal medvirke til at udvikle våben.

“Vi forlanger at blive hørt om de måder, hvorpå vores arbejde bliver anvendt,” skriver de.

Microsoft har tidligere lignende protester fra en række medarbejdere i anden forbindelse.

Det kan du læse mere om her: Microsofts medarbejdere protesterer: Vil ikke være med til at lægge computerkraft til amerikansk AI-krig.

Microsoft meddeler, at selskabet ‘altid sætter pris’ på medarbejdernes feedback.

Selskabets topchef i den slags spørgsmål, Brad Smith, skrev i blogpost i efteråret, at Microsoft fortsat er opsat på at hjælpe det amerikanske militær.

Du kan læse denne blogpost her.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S