Microsoft-ansatte vil have Microsoft til at skrotte kæmpekontrakt til tre milliarder kroner

Microsoft-ansatte forlanger, at Microsoft omgående dropper en kæmpekontrakt til mere end tre milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

En række Microsoft-medarbejdere forlanger, at Microsoft omgående annullerer en kæmpekontrakt til 480 millioner dollar - godt tre milliarder kroner.

Microsoft indgik aftalen med det amerikanske militær i november. Den betyder, at Microsofg skal levere mindst 2.500 prototyper på AR-headset til de amerikanske soldater.

Med brillerne på vil soldaterne kunne få præsenteret forskellige former for data mikset med deres fysiske omgivelser.

Du kan læse mere om planerne her: Microsoft skal levere briller til 100.000 amerikanske soldater - skal bruges på skarpe missioner.

Men de 94 Microsoft-medarbejdere vil ikke være med.

De forlanger, at Microsoft holder inde med at udvikle ‘enhver og alle former for våben-teknologi,’ skriver Reuters.

De mener ikke, at de ved at sige ja til at arbejde for Microsoft samtidig har accepteret, at de skal medvirke til at udvikle våben.

“Vi forlanger at blive hørt om de måder, hvorpå vores arbejde bliver anvendt,” skriver de.

Microsoft har tidligere lignende protester fra en række medarbejdere i anden forbindelse.

Det kan du læse mere om her: Microsofts medarbejdere protesterer: Vil ikke være med til at lægge computerkraft til amerikansk AI-krig.

Microsoft meddeler, at selskabet ‘altid sætter pris’ på medarbejdernes feedback.

Selskabets topchef i den slags spørgsmål, Brad Smith, skrev i blogpost i efteråret, at Microsoft fortsat er opsat på at hjælpe det amerikanske militær.

Du kan læse denne blogpost her.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S