Facebooks datacenterbyggeri ved Esbjerg kan blive et år forsinket: Naturfredningsforening klager

Danmarks Naturfredningsforening i Esbjerg har skudt Facebooks kæmpe datacenterbyggeri i Andrup til et foreløbig hjørne. Foreningen har klaget til Planklagenævnet, og det kan forsinke byggeriet helt op til et år.

Artikel top billede

Facebook er i fuld sving med at bygge et andet kæmpemæssigt datacenter ved Odense, som efter planen skal åbne i 2020.

Byggeriet af Facebooks enorme datacenter i Andrup ved Esbjerg er løbet ind i vanskeligheder.

Danmarks Naturfredningsforenings afdeling i Esbjerg har sendt tre klager til Planklagenævnet over byggeriet, og det kan forsinke hele projektet op til et år, skriver JydskeVestkysten.

Foreningen mener for det første ikke, at datacenteret overhovedet skal placeres der, hvor det er planen, fordi området er rubriceret som havnerelateret område.

For det andet mener foreningen, at datacenteret først skal bygges, når afgiftsreglerne om spildvarme er ændret, så overskudsvarmen kan udnyttes.

Og endelig mener foreningen, at miljøvurderingen skal revurderes og ændres, før byggeriet kan gå i gang.

Ifølge JyskeVestkysten kan det tage op til et år, før Planklagenævnet er nået til en afgørelse.

JyskeVestkysten skriver også, at købsaftalerne med de 13 lodsejere, som ejer de omkring 2,14 millioner kvadratmeter jord, hvor byggeriet skal foregår, ikke er underskrevet endnu.

Det er ellers mere end fire uger siden, at byrådet i Esbjerg gav grønt lys til det videre forløb.

Planerne om et kæmpemæssigt datacenter ved Esjerg var længe omgivet at hemmelighedskræmmeri, men i begyndelsen af oktober sidste år kom det frem, at det er Facebook, der står bag planerne.

Det kan du læse mere om her:
Efter lang tids hemmelighedskræmmeri: Det er Facebook, der bygger kæmpe-datacenter i Esbjerg

Esbjerg kommune modtog også 74 høringssvar fra især bekymrede borgere over det planlagte byggeri.

Det kan du læse mere om her:
Nu falder afgørelsen om gigantisk Facebook-datacenter i Esbjerg: Masser af naboer frygter for støj og trafikproblemer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    AP Pension

    AP Pension søger erfaren Product Owner

    Københavnsområdet

    Statens IT

    ISO Informationssikkerhedskonsulenter

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS