Facebooks datacenterbyggeri ved Esbjerg kan blive et år forsinket: Naturfredningsforening klager

Danmarks Naturfredningsforening i Esbjerg har skudt Facebooks kæmpe datacenterbyggeri i Andrup til et foreløbig hjørne. Foreningen har klaget til Planklagenævnet, og det kan forsinke byggeriet helt op til et år.

Artikel top billede

Facebook er i fuld sving med at bygge et andet kæmpemæssigt datacenter ved Odense, som efter planen skal åbne i 2020.

Byggeriet af Facebooks enorme datacenter i Andrup ved Esbjerg er løbet ind i vanskeligheder.

Danmarks Naturfredningsforenings afdeling i Esbjerg har sendt tre klager til Planklagenævnet over byggeriet, og det kan forsinke hele projektet op til et år, skriver JydskeVestkysten.

Foreningen mener for det første ikke, at datacenteret overhovedet skal placeres der, hvor det er planen, fordi området er rubriceret som havnerelateret område.

For det andet mener foreningen, at datacenteret først skal bygges, når afgiftsreglerne om spildvarme er ændret, så overskudsvarmen kan udnyttes.

Og endelig mener foreningen, at miljøvurderingen skal revurderes og ændres, før byggeriet kan gå i gang.

Ifølge JyskeVestkysten kan det tage op til et år, før Planklagenævnet er nået til en afgørelse.

JyskeVestkysten skriver også, at købsaftalerne med de 13 lodsejere, som ejer de omkring 2,14 millioner kvadratmeter jord, hvor byggeriet skal foregår, ikke er underskrevet endnu.

Det er ellers mere end fire uger siden, at byrådet i Esbjerg gav grønt lys til det videre forløb.

Planerne om et kæmpemæssigt datacenter ved Esjerg var længe omgivet at hemmelighedskræmmeri, men i begyndelsen af oktober sidste år kom det frem, at det er Facebook, der står bag planerne.

Det kan du læse mere om her:
Efter lang tids hemmelighedskræmmeri: Det er Facebook, der bygger kæmpe-datacenter i Esbjerg

Esbjerg kommune modtog også 74 høringssvar fra især bekymrede borgere over det planlagte byggeri.

Det kan du læse mere om her:
Nu falder afgørelsen om gigantisk Facebook-datacenter i Esbjerg: Masser af naboer frygter for støj og trafikproblemer

Læses lige nu

    Ingeniørforeningen, IDA

    Platform Engineer i IDA

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet