Facebooks datacenterbyggeri ved Esbjerg kan blive et år forsinket: Naturfredningsforening klager

Danmarks Naturfredningsforening i Esbjerg har skudt Facebooks kæmpe datacenterbyggeri i Andrup til et foreløbig hjørne. Foreningen har klaget til Planklagenævnet, og det kan forsinke byggeriet helt op til et år.

Artikel top billede

Facebook er i fuld sving med at bygge et andet kæmpemæssigt datacenter ved Odense, som efter planen skal åbne i 2020.

Byggeriet af Facebooks enorme datacenter i Andrup ved Esbjerg er løbet ind i vanskeligheder.

Danmarks Naturfredningsforenings afdeling i Esbjerg har sendt tre klager til Planklagenævnet over byggeriet, og det kan forsinke hele projektet op til et år, skriver JydskeVestkysten.

Foreningen mener for det første ikke, at datacenteret overhovedet skal placeres der, hvor det er planen, fordi området er rubriceret som havnerelateret område.

For det andet mener foreningen, at datacenteret først skal bygges, når afgiftsreglerne om spildvarme er ændret, så overskudsvarmen kan udnyttes.

Og endelig mener foreningen, at miljøvurderingen skal revurderes og ændres, før byggeriet kan gå i gang.

Ifølge JyskeVestkysten kan det tage op til et år, før Planklagenævnet er nået til en afgørelse.

JyskeVestkysten skriver også, at købsaftalerne med de 13 lodsejere, som ejer de omkring 2,14 millioner kvadratmeter jord, hvor byggeriet skal foregår, ikke er underskrevet endnu.

Det er ellers mere end fire uger siden, at byrådet i Esbjerg gav grønt lys til det videre forløb.

Planerne om et kæmpemæssigt datacenter ved Esjerg var længe omgivet at hemmelighedskræmmeri, men i begyndelsen af oktober sidste år kom det frem, at det er Facebook, der står bag planerne.

Det kan du læse mere om her:
Efter lang tids hemmelighedskræmmeri: Det er Facebook, der bygger kæmpe-datacenter i Esbjerg

Esbjerg kommune modtog også 74 høringssvar fra især bekymrede borgere over det planlagte byggeri.

Det kan du læse mere om her:
Nu falder afgørelsen om gigantisk Facebook-datacenter i Esbjerg: Masser af naboer frygter for støj og trafikproblemer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS