Verdens største mobilselskab opfordrer USA til at dele beviser for spionageanklager mod Huawei

USA bør bevise over for sine europæiske allierede, hvorfor regeringen advarer mod at bruge selskabet til at udbygge landendes 5G-netværk, lyder det fra Vodafones topchef.

Artikel top billede

(Foto: Lars Sundström / Lars Sundström)

De europæiske lande diskuterer i disse dage hæftigt brugen af det kinesiske teleselskab Huaweis udstyr til at bygge deres kommende 5G-netværk.

Diskussionerne kommer på baggrund af en advarsel fra den amerikanske regering om ikke at bruge Huawei, fordi man mener, at selskabet udgør nemlig en potentiel cybersikkerhedsrisiko.

Læs også: USA advarer andre lande mod at bruge Huawei-produkter

Der har været spuklationer om selskabet udnytter sin position i flere vestlige lande til at udføre spionage for den kinesiske regering.

Men nu opfordrer topchefen for verdens største mobil operatør, britiske Vodafone, amerikanerne til at fremlægge konkrete beviser for europæerne.

Det skriver nyhedsbeurauet Reuters.

Læs også: USA vil ‘have svært’ ved at være tilstede i europæiske lande, der samarbejder med Huawei

“For tiden siger folk ting der ikke er begrundet. Jeg siger ikke, at det er tilfældet i USA, fordi jeg har ikke selv mødt dem direkte, så jeg ved ikke hvilke beviser de har, men det er tydeligt, at de er nødt til at præsentere beviser til de rette myndigheder i Europa,” lød det fra topchefen, Nick Read til Mobile World Congress, der netop nu bliver afholdt i Barcelona ifølge Reuters.

Han mener, at situationen på nuværende tidspunkt er med til at skade markedet, hvis de europæiske regeringer ubegrundet reducerer antallet af operatører fra tre til to.

Med henvisning til verdens tre største leverandører af netværksudstyr, der foruden Huawei tæller Ericsson og Nokia.

Læs også: Tyskland vil ikke udelukke Huawei – stik imod USA’s anbefalinger

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,