Verdens største mobilselskab opfordrer USA til at dele beviser for spionageanklager mod Huawei

USA bør bevise over for sine europæiske allierede, hvorfor regeringen advarer mod at bruge selskabet til at udbygge landendes 5G-netværk, lyder det fra Vodafones topchef.

Artikel top billede

(Foto: Lars Sundström / Lars Sundström)

De europæiske lande diskuterer i disse dage hæftigt brugen af det kinesiske teleselskab Huaweis udstyr til at bygge deres kommende 5G-netværk.

Diskussionerne kommer på baggrund af en advarsel fra den amerikanske regering om ikke at bruge Huawei, fordi man mener, at selskabet udgør nemlig en potentiel cybersikkerhedsrisiko.

Læs også: USA advarer andre lande mod at bruge Huawei-produkter

Der har været spuklationer om selskabet udnytter sin position i flere vestlige lande til at udføre spionage for den kinesiske regering.

Men nu opfordrer topchefen for verdens største mobil operatør, britiske Vodafone, amerikanerne til at fremlægge konkrete beviser for europæerne.

Det skriver nyhedsbeurauet Reuters.

Læs også: USA vil ‘have svært’ ved at være tilstede i europæiske lande, der samarbejder med Huawei

“For tiden siger folk ting der ikke er begrundet. Jeg siger ikke, at det er tilfældet i USA, fordi jeg har ikke selv mødt dem direkte, så jeg ved ikke hvilke beviser de har, men det er tydeligt, at de er nødt til at præsentere beviser til de rette myndigheder i Europa,” lød det fra topchefen, Nick Read til Mobile World Congress, der netop nu bliver afholdt i Barcelona ifølge Reuters.

Han mener, at situationen på nuværende tidspunkt er med til at skade markedet, hvis de europæiske regeringer ubegrundet reducerer antallet af operatører fra tre til to.

Med henvisning til verdens tre største leverandører af netværksudstyr, der foruden Huawei tæller Ericsson og Nokia.

Læs også: Tyskland vil ikke udelukke Huawei – stik imod USA’s anbefalinger

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S