USA's advarsel mod Huawei er lykkedes: Europa har forstået sikkerhedsrisikoen, mener regeringen

Den amerikanske regering er godt tilfreds med, at de europæiske regeringer har forstået den sikkerhedsrisiko man har forsøgt at advare europærerne imod.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Europærerne har lyttet til USA's advarsler om brugen af det kinesske selskab Huawei.

Europa er nemlig ved at forstå risikoen ved at bruge Huawei til at levere udstyr til det kommende 5G-netværk, mener den amerikanske regerings ambassadør for cyber og international kommunikation, Robert L. Strayer.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Læs også: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

“Folk er ved at forstå vores pointe om de sikkerhedsrisici der er forbundet med den her teknologi, der kommer fra Kina,” siger Robert L. Strayer ifølge nyhedsbureauet.

USA's advarsel til sine europæiske allierede er, at det er mere sårbart at bruge Huawei til at levere 5G-udstyr.

Desuden advarer amerikanerne imod, at Huawei kan udnyttes af den kinesiske regering til at spionere på lande, der bruger Huaweis teknologi.

“Vi ved, at Huawei selv har været bedragerisk og uærlig,” siger ambassadøren.

USA bruger selv Nokia og Ericsson til at udbygge sit 5G-netværk, og holder sig dermed til overvejende nordiske leverandører.

Læs også:

Huawei lægges på is af et af Europas største telefirmaer efter spionrygter - al centralt udstyr skal fjernes

Nu følger nordmændene trop: Efterretningstjeneste advarer mod Huawei

Huawei truer med at trække sig ud af vesten: Vil flytte forretning til lande, hvor man føler sig velkommen

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job