Netflix mister 1,2 milliarder kroner hver eneste måned ved deling af konti

Der går store fortjenester tabt, når Netflix' brugere låner deres konti ud til venner og familie. Streaming giganten går angiveligt glip af 1,2 milliarder kroner hver måned.

Artikel top billede

Hver eneste måned går den amerikanske streaming-gigant Netflix glip af 1,2 milliarder kroner, fordi brugere får uretmæssig adgang ved at bruge andres login.

Det viser en ny undersøgelse fra hjemmesiden CordCutting.com, ifølge techcrunch.

Ifølge en rundspørge svarer hver femte, at de i dag bruger en andens login til en streamingtjenese uden selv at betale for det, skriver mediet.

Læs også: Danmark har verdens dyreste Netflix-abonnement - nu vil Netflix sænke priserne

Netflix er den streamingtjeneste, der står over for det største tab. Amerikanske Hulu og Amazon går ifølge undersøgelsen glip af 40 og 45 millioner dollar hver måned, eller hvad der svarer til 262 og 295 millioner kroner.

Det er overvejende familiemedlemmer, der er flittige til at låne hinandens adgang til de amerikanske streamingtjenester.

De ikke-betalende brugere benytter sig typisk af streamingtjenesten i 26 måneder, og dermed sparer de amerikanske brugere i gennemsnit 207 dollar eller omkring 1.360 kroner, ved at bruge en andens betalte konto.

Læs også:

Netflix halverer prisen på visse abonnementer - til gengæld skal du droppe fjernsynet

Netflix ruster op i krigen mod billig streaming: Ni ud af ti vpn-løsninger blokeres

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS