Artikel top billede

Her ses det datacenter som Facebook netop nu er i gang med at opføre i Odense. Foto: Dan Jensen

Facebook dropper storstilede datacenter-planer i Esbjerg efter "kompleks proces"

De store planer om opførelsen af et Facebook-datacenter ved Esbjerg bliver nu skrinlagt. Det sker kort tid efter, at det kom frem at klager fra Danmarks Naturfredningsforening truede med at forsinke datacenteret i op til et år.

Facebook har valgt at droppe sine planer om at opføre et stort datacenter i Esbjerg.

Det oplyser selskabet til nyhedsbureauet Ritzau.

Det sker, efter det som Facebook betegner som en "kompleks proces," der har stået på i knap et år, hvor Facebook blandt andet har foretaget undersøgelser af projektet og foretaget investeringer i den pågældende grund i Esbjerg.

”På trods af de mange åbenlyse fordele, heriblandt den fordelagtige adgang til højhastighedsfiber og vedvarende energi samt stærk støtte fra Esbjerg Kommune, har vi alligevel måttet konkludere, at grunden - samlet set - ikke er den rette placering for vores næste datacenter i Europa,” oplyser Facebook i en mail Ritzau.

Risikerede forsinkelse på grund af klager

Skrinlæggelsen kommer kort tid efter, at avisen JyskeVestkysten kunne fortælle, at datacenterprojektet risikerede at blive forsinket i op til et år, fordi Danmarks Naturfredningsforening har indsendt tre klager over projektet til Planklagenævnet.

Placeringen i Esbjerg virkede dog ellers umiddelbart perfekt, fordi både Facebook og Google i øjeblikket er ved at etablere et undersøisk fiberoptisk kabel mellem Danmark og USA, som netop bliver trukket i land ved Esbjerg.

Facebook er allerede i forvejen i gang med at opføre et stort datacenter ved Odense, men selskabet giver i mailen til Ritzau ikke nogen begrundelse for, hvorfor placeringen i Esbjerg alligevel ikke tilfredsstiller selskabets behov.

Læs også: Facebooks datacenterbyggeri ved Esbjerg kan blive et år forsinket: Naturfredningsforening klager




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere