Facebook dropper storstilede datacenter-planer i Esbjerg efter "kompleks proces"

De store planer om opførelsen af et Facebook-datacenter ved Esbjerg bliver nu skrinlagt. Det sker kort tid efter, at det kom frem at klager fra Danmarks Naturfredningsforening truede med at forsinke datacenteret i op til et år.

Artikel top billede

Her ses det datacenter som Facebook netop nu er i gang med at opføre i Odense. Foto: Dan Jensen

Facebook har valgt at droppe sine planer om at opføre et stort datacenter i Esbjerg.

Det oplyser selskabet til nyhedsbureauet Ritzau.

Det sker, efter det som Facebook betegner som en "kompleks proces," der har stået på i knap et år, hvor Facebook blandt andet har foretaget undersøgelser af projektet og foretaget investeringer i den pågældende grund i Esbjerg.

”På trods af de mange åbenlyse fordele, heriblandt den fordelagtige adgang til højhastighedsfiber og vedvarende energi samt stærk støtte fra Esbjerg Kommune, har vi alligevel måttet konkludere, at grunden - samlet set - ikke er den rette placering for vores næste datacenter i Europa,” oplyser Facebook i en mail Ritzau.

Risikerede forsinkelse på grund af klager

Skrinlæggelsen kommer kort tid efter, at avisen JyskeVestkysten kunne fortælle, at datacenterprojektet risikerede at blive forsinket i op til et år, fordi Danmarks Naturfredningsforening har indsendt tre klager over projektet til Planklagenævnet.

Placeringen i Esbjerg virkede dog ellers umiddelbart perfekt, fordi både Facebook og Google i øjeblikket er ved at etablere et undersøisk fiberoptisk kabel mellem Danmark og USA, som netop bliver trukket i land ved Esbjerg.

Facebook er allerede i forvejen i gang med at opføre et stort datacenter ved Odense, men selskabet giver i mailen til Ritzau ikke nogen begrundelse for, hvorfor placeringen i Esbjerg alligevel ikke tilfredsstiller selskabets behov.

Læs også: Facebooks datacenterbyggeri ved Esbjerg kan blive et år forsinket: Naturfredningsforening klager

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S