Dansk virksomhed idømt rekordbøde på 800.000 kroner for spam

Dansk kursusvirksomhed skal betale rekordbøde på 800.000 kroner udsendelse af tusindvis af spammails. Selskabet gik konkurs i 2017.

Artikel top billede

Den københavnske kursusvirksomhed Institut For Personaleudvikling er i Københavns Byret blevet idømt en bøde på 800.000 kroner for ulovligt at have udsendt tusindvis af spammails.

Det meddeler Forbrugerombuds-manden, der har anlagt sagen efter at have modtaget en lang striber klager over selskabet.

Kursusvirksomheden blev dømt for mellem januar 2014 og april 2015 at have udsendt 38.500 spammails til danske forbrugere med reklamer for forskellige events om blandt andet lean og kommunikation, hedder det.

Ifølge Forbrugerombudsmanden er bøden den største, der nogensinde er blevet udstedt herhjemme for udsendelse af spam.

Retten har takseret hver udsendt spammail og sms til en bøde på 100 kroner, men gav ‘mængderabat’ på grund af det meget store antal.

”Spam er noget af det, vi modtager rigtigt mange klager over, og dermed noget, som folk føler sig meget generet af. Forbuddet mod spam er fastsat for at beskytte vores privatliv. Der er derfor vigtigt, at retten har fastslået, at virksomheder risikerer store bøder ved at sende spam,” lyder det fra Forbrugerombudsmand Christina Toftegaard Nielsen.

Institut For Personaleudvikling udeblev fra retssagen. Selskabet gik konkurs i 2017.

Bag selskabet stod moderfirmaet PUK Holding, der ejes af Peter Sonne Joensen, som også har stået bag Probana.

Selskabet har tidligere været behandlet i en række tv-programmer. Også selskabets Probana er tidligere blevet dømt for at bryde markedsføringsloven for at sende spam.

Læs også:

Stor rapport: Spam er (igen) ved at blive en sikkerhedstrussel for virksomhederne

Spammails er igen blevet hackernes yndlingsvåben: Men de har nye tricks i ærmet

Har du husket at nedskrive en politik for lagring af e-mail? Det bør du gøre straks

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S