Spotify anklager Apple for unfair konkurrence: Nu skal Vestager ind i sagen

Den populære musiktjeneste Spotify anklager Apple for unfair konkurrence i Apple Store. Selskabet mener, at Apple fremhæver sine egne produkter frem for konkurrerende. Spotify vil nu have den danske konkurrencekommissær, Margrethe Vestager (R), til at se nærmere på sagen.

Artikel top billede

Spotifys direktør og stifter, Daniel Ek.

EU's danske konkurrencekommissær, Margrethe Vestager (R), har fået en ny sag på sit bord med overskriften, Sportify anklager Apple for unfair konkurrence.

Spotify har netop indgivet en klage over Apple til Den Europæiske Konkurrencemyndighed.

Det fremgår af et blogindlæg af Spotifys direktør og stifter, Daniel Ek.

Det svenske firma bag den populære musikstreamingtjeneste mener, at Apple fremhæver sin egen tjeneste Apple Music foran andre.

Læs også: Vestager sendte brev med konkrete betalingsanvisninger til Google: Sådan udskriver man en bøde på 32 milliarder til en af verdens største it-virksomheder

Daniel Ek peger på, at introduktionen af en række regler i Apple Store over de seneste par år har ført til, at Apple er blevet en spillende dommer, der med fuldt overlæg begrænser valgmuligheder og ny innovation, der skader andre app-udviklere.

"Derfor har Spotify efter omhyggelig overvejelse indgivet en klage mod Apple til Europa-Kommissionen," skriver han.

Unfair konkurrence

Det er ifølge Daniel Ek fint, at Apple står som ansvarlig for en gateway til internettet for over en milliard mennesker og har en konkurrerende tjeneste, men ikke at selskabet giver det selv en unfair konkurrencefordel, hver gang der er mulighed for det.

Apple har ifølge Spotify blandt andet tvunget selskabet til at hæve dets priser på samme tid, som Apple selv kom i markedet med dets musiktjeneste.

"Apple kræver, at Spotify og andre digitale tjenester betaler et servicegebyr på 30 procent på køb, der er foretaget gennem Apple - også på opgraderinger fra Free til Premiumservice. Det tvinger os til at øge prisen på vores Premium-abonnement til et stykke over Apple Music. Det kan vi ikke, hvis vi skal være konkurrencedygtige," forklarer han i sit blogindlæg.

Læs også: Vestager vil give konkurrenter adgang til it-giganters data: "Jeg vil virkeligt gerne stille de data, man producerer, når man foretager en Google-søgning, til rådighed for andre

Han skriver desuden, at Spotify uden held har forsøgt at løse problemerne uden for retssalene direkte med Apple.

Spotify har ifølge selskabet selv 207 millioner brugere på verdensplan.

Selskabet har ikke opgivet omfanget af de økonomiske skader, som selskabet mener at have lidt som følge af Apples ageren.

Læs også: Margrethe Vestager på vej med rekordbøde til Google for misbrug af Android

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Ennova A/S

Senior Platform Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job