Spotify anklager Apple for unfair konkurrence: Nu skal Vestager ind i sagen

Den populære musiktjeneste Spotify anklager Apple for unfair konkurrence i Apple Store. Selskabet mener, at Apple fremhæver sine egne produkter frem for konkurrerende. Spotify vil nu have den danske konkurrencekommissær, Margrethe Vestager (R), til at se nærmere på sagen.

Artikel top billede

Spotifys direktør og stifter, Daniel Ek.

EU's danske konkurrencekommissær, Margrethe Vestager (R), har fået en ny sag på sit bord med overskriften, Sportify anklager Apple for unfair konkurrence.

Spotify har netop indgivet en klage over Apple til Den Europæiske Konkurrencemyndighed.

Det fremgår af et blogindlæg af Spotifys direktør og stifter, Daniel Ek.

Det svenske firma bag den populære musikstreamingtjeneste mener, at Apple fremhæver sin egen tjeneste Apple Music foran andre.

Læs også: Vestager sendte brev med konkrete betalingsanvisninger til Google: Sådan udskriver man en bøde på 32 milliarder til en af verdens største it-virksomheder

Daniel Ek peger på, at introduktionen af en række regler i Apple Store over de seneste par år har ført til, at Apple er blevet en spillende dommer, der med fuldt overlæg begrænser valgmuligheder og ny innovation, der skader andre app-udviklere.

"Derfor har Spotify efter omhyggelig overvejelse indgivet en klage mod Apple til Europa-Kommissionen," skriver han.

Unfair konkurrence

Det er ifølge Daniel Ek fint, at Apple står som ansvarlig for en gateway til internettet for over en milliard mennesker og har en konkurrerende tjeneste, men ikke at selskabet giver det selv en unfair konkurrencefordel, hver gang der er mulighed for det.

Apple har ifølge Spotify blandt andet tvunget selskabet til at hæve dets priser på samme tid, som Apple selv kom i markedet med dets musiktjeneste.

"Apple kræver, at Spotify og andre digitale tjenester betaler et servicegebyr på 30 procent på køb, der er foretaget gennem Apple - også på opgraderinger fra Free til Premiumservice. Det tvinger os til at øge prisen på vores Premium-abonnement til et stykke over Apple Music. Det kan vi ikke, hvis vi skal være konkurrencedygtige," forklarer han i sit blogindlæg.

Læs også: Vestager vil give konkurrenter adgang til it-giganters data: "Jeg vil virkeligt gerne stille de data, man producerer, når man foretager en Google-søgning, til rådighed for andre

Han skriver desuden, at Spotify uden held har forsøgt at løse problemerne uden for retssalene direkte med Apple.

Spotify har ifølge selskabet selv 207 millioner brugere på verdensplan.

Selskabet har ikke opgivet omfanget af de økonomiske skader, som selskabet mener at have lidt som følge af Apples ageren.

Læs også: Margrethe Vestager på vej med rekordbøde til Google for misbrug af Android

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Jyske Bank

Analytiker til Modelafdeling

Københavnsområdet

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job