Spotify anklager Apple for unfair konkurrence: Nu skal Vestager ind i sagen

Den populære musiktjeneste Spotify anklager Apple for unfair konkurrence i Apple Store. Selskabet mener, at Apple fremhæver sine egne produkter frem for konkurrerende. Spotify vil nu have den danske konkurrencekommissær, Margrethe Vestager (R), til at se nærmere på sagen.

Artikel top billede

Spotifys direktør og stifter, Daniel Ek.

EU's danske konkurrencekommissær, Margrethe Vestager (R), har fået en ny sag på sit bord med overskriften, Sportify anklager Apple for unfair konkurrence.

Spotify har netop indgivet en klage over Apple til Den Europæiske Konkurrencemyndighed.

Det fremgår af et blogindlæg af Spotifys direktør og stifter, Daniel Ek.

Det svenske firma bag den populære musikstreamingtjeneste mener, at Apple fremhæver sin egen tjeneste Apple Music foran andre.

Læs også: Vestager sendte brev med konkrete betalingsanvisninger til Google: Sådan udskriver man en bøde på 32 milliarder til en af verdens største it-virksomheder

Daniel Ek peger på, at introduktionen af en række regler i Apple Store over de seneste par år har ført til, at Apple er blevet en spillende dommer, der med fuldt overlæg begrænser valgmuligheder og ny innovation, der skader andre app-udviklere.

"Derfor har Spotify efter omhyggelig overvejelse indgivet en klage mod Apple til Europa-Kommissionen," skriver han.

Unfair konkurrence

Det er ifølge Daniel Ek fint, at Apple står som ansvarlig for en gateway til internettet for over en milliard mennesker og har en konkurrerende tjeneste, men ikke at selskabet giver det selv en unfair konkurrencefordel, hver gang der er mulighed for det.

Apple har ifølge Spotify blandt andet tvunget selskabet til at hæve dets priser på samme tid, som Apple selv kom i markedet med dets musiktjeneste.

"Apple kræver, at Spotify og andre digitale tjenester betaler et servicegebyr på 30 procent på køb, der er foretaget gennem Apple - også på opgraderinger fra Free til Premiumservice. Det tvinger os til at øge prisen på vores Premium-abonnement til et stykke over Apple Music. Det kan vi ikke, hvis vi skal være konkurrencedygtige," forklarer han i sit blogindlæg.

Læs også: Vestager vil give konkurrenter adgang til it-giganters data: "Jeg vil virkeligt gerne stille de data, man producerer, når man foretager en Google-søgning, til rådighed for andre

Han skriver desuden, at Spotify uden held har forsøgt at løse problemerne uden for retssalene direkte med Apple.

Spotify har ifølge selskabet selv 207 millioner brugere på verdensplan.

Selskabet har ikke opgivet omfanget af de økonomiske skader, som selskabet mener at have lidt som følge af Apples ageren.

Læs også: Margrethe Vestager på vej med rekordbøde til Google for misbrug af Android

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Supporters A/S

It-driftskonsulent på Sjælland

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for Cyber- og IT-sikkerhedsarkitektur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly