Spotify anklager Apple for unfair konkurrence: Nu skal Vestager ind i sagen

Den populære musiktjeneste Spotify anklager Apple for unfair konkurrence i Apple Store. Selskabet mener, at Apple fremhæver sine egne produkter frem for konkurrerende. Spotify vil nu have den danske konkurrencekommissær, Margrethe Vestager (R), til at se nærmere på sagen.

Artikel top billede

Spotifys direktør og stifter, Daniel Ek.

EU's danske konkurrencekommissær, Margrethe Vestager (R), har fået en ny sag på sit bord med overskriften, Sportify anklager Apple for unfair konkurrence.

Spotify har netop indgivet en klage over Apple til Den Europæiske Konkurrencemyndighed.

Det fremgår af et blogindlæg af Spotifys direktør og stifter, Daniel Ek.

Det svenske firma bag den populære musikstreamingtjeneste mener, at Apple fremhæver sin egen tjeneste Apple Music foran andre.

Læs også: Vestager sendte brev med konkrete betalingsanvisninger til Google: Sådan udskriver man en bøde på 32 milliarder til en af verdens største it-virksomheder

Daniel Ek peger på, at introduktionen af en række regler i Apple Store over de seneste par år har ført til, at Apple er blevet en spillende dommer, der med fuldt overlæg begrænser valgmuligheder og ny innovation, der skader andre app-udviklere.

"Derfor har Spotify efter omhyggelig overvejelse indgivet en klage mod Apple til Europa-Kommissionen," skriver han.

Unfair konkurrence

Det er ifølge Daniel Ek fint, at Apple står som ansvarlig for en gateway til internettet for over en milliard mennesker og har en konkurrerende tjeneste, men ikke at selskabet giver det selv en unfair konkurrencefordel, hver gang der er mulighed for det.

Apple har ifølge Spotify blandt andet tvunget selskabet til at hæve dets priser på samme tid, som Apple selv kom i markedet med dets musiktjeneste.

"Apple kræver, at Spotify og andre digitale tjenester betaler et servicegebyr på 30 procent på køb, der er foretaget gennem Apple - også på opgraderinger fra Free til Premiumservice. Det tvinger os til at øge prisen på vores Premium-abonnement til et stykke over Apple Music. Det kan vi ikke, hvis vi skal være konkurrencedygtige," forklarer han i sit blogindlæg.

Læs også: Vestager vil give konkurrenter adgang til it-giganters data: "Jeg vil virkeligt gerne stille de data, man producerer, når man foretager en Google-søgning, til rådighed for andre

Han skriver desuden, at Spotify uden held har forsøgt at løse problemerne uden for retssalene direkte med Apple.

Spotify har ifølge selskabet selv 207 millioner brugere på verdensplan.

Selskabet har ikke opgivet omfanget af de økonomiske skader, som selskabet mener at have lidt som følge af Apples ageren.

Læs også: Margrethe Vestager på vej med rekordbøde til Google for misbrug af Android

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Aller Media A/S

    Engineering Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Business Cloud Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S