Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Amerikansk trussel får Tyskland til at genoverveje brugen af Huawei til 5G-netværk

Det ser ud som om, at den tyske regering nu er klar til at genoverveje, om man vil bruge den kinesiske telegigant Huawei til landets kommende 5G-netværk.

Den tyske regering havde ellers gjort det klart, at man ikke ville udelukke Huawei fra at levere udstyr til det kommende 5G-netværk.

Men i sidste uge sendte den amerikanske regering et brev til tyskerne, hvor man truede med at begrænse de efterretninger man delte med landet, og det har tilsyneladende virket efter hensigten.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Trusslen fra amerikanerne har fået regeringen til igen at diskutere sagen yderligere.

“Jeg kommer ikke til at opliste, hvilke konkrete diskussioner vi har, men vi er i tæt kontakt med vores efterretningspartnere, og det inkluderer naturligvis USA,” siger Ulrike Demmer, talsperson fra den tyske regering til Reuters.

Læs også: Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Ville oprindeligt ikke udelukke Huawei

Den tyske regering har tidligere indikeret, at man ikke ønsker at holde telegiganten for døren, ved de kommende udbud af 5G-licenser i EU’s største telemarked.

Amerikanske Wall Street Journal skrev tidligere, at Huawei indledningsvis får lov til at byde ind med 5G-netværkløsninger i landet.

Her i Norden har den norske efterretningstjeneste frarådet at bruge Huawei som netværksleverandør, mens Huawei herhjemme vil stå for udrulningen TDC’s 5G-netværk i samarbejde med TDC.

Det vil der umiddelbart ikke laves om på, siger forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V).

Energistyrelsen indledte 19. februar første budrunde for de danske 5G-frekvenser.

Læs også:

Huawei-topchef vil have indført fælles standarder for it-sikkerhed og verifikation efter massiv kritik: "Det vil gøre verden til et bedre sted"




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere