Amerikansk trussel får Tyskland til at genoverveje brugen af Huawei til 5G-netværk

Det ser ud som om, at den tyske regering nu er klar til at genoverveje, om man vil bruge den kinesiske telegigant Huawei til landets kommende 5G-netværk.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Den tyske regering havde ellers gjort det klart, at man ikke ville udelukke Huawei fra at levere udstyr til det kommende 5G-netværk.

Men i sidste uge sendte den amerikanske regering et brev til tyskerne, hvor man truede med at begrænse de efterretninger man delte med landet, og det har tilsyneladende virket efter hensigten.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Trusslen fra amerikanerne har fået regeringen til igen at diskutere sagen yderligere.

“Jeg kommer ikke til at opliste, hvilke konkrete diskussioner vi har, men vi er i tæt kontakt med vores efterretningspartnere, og det inkluderer naturligvis USA,” siger Ulrike Demmer, talsperson fra den tyske regering til Reuters.

Læs også: Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Ville oprindeligt ikke udelukke Huawei

Den tyske regering har tidligere indikeret, at man ikke ønsker at holde telegiganten for døren, ved de kommende udbud af 5G-licenser i EU’s største telemarked.

Amerikanske Wall Street Journal skrev tidligere, at Huawei indledningsvis får lov til at byde ind med 5G-netværkløsninger i landet.

Her i Norden har den norske efterretningstjeneste frarådet at bruge Huawei som netværksleverandør, mens Huawei herhjemme vil stå for udrulningen TDC’s 5G-netværk i samarbejde med TDC.

Det vil der umiddelbart ikke laves om på, siger forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V).

Energistyrelsen indledte 19. februar første budrunde for de danske 5G-frekvenser.

Læs også:

Huawei-topchef vil have indført fælles standarder for it-sikkerhed og verifikation efter massiv kritik: "Det vil gøre verden til et bedre sted"

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S