Dansk Energi stiller krav til landets næste regering: Kræver gigabitbredbånd til hele Danmark i 2025

I 2025 skal alle danskere have adgang til en bredbåndsforbindelse på mindst en gigabit. Kravet kommer fra Dansk Energi og er rettet til landets næste regering. I dag har næsten tre ud af fire danskere adgang til en internetforbindelse af den størrelse.

Artikel top billede

Hele Danmark skal have adgang til en gigabitbredsbåndsforbindelse i 2025.

Det krav stiller Interesseorganisationen Dansk Energi til Danmarks næste regering.

Kravet fremsættes, fordi den nuværende bredsbåndsmålsætning udløber i 2020, så derfor bliver det en af de første opgaver for Danmarks næste regering at vedtage en plan frem imod 2025.

"Hvis Danmark skal være verdensmestre i digitalisering, så kræver det en digital infrastruktur i verdensklasse og ambitiøse politiske mål for at nå dertil," lyder det i en meddelelse fra Lars Peter Christiansen, der formand for Dansk Energis Fibernetudvalg, som fortsætter:

"Vi kommer ikke forrest ved at være middelmådige og ukonkrete, men ved at sætte barren højt. Derfor vil et politisk mål om adgang til gigabitforbindelser i hele landet i 2025 være passende."

Læs også: Danskernes klager til Teleankenævnet blev halveret i 2018 - men ikke alle blev behandlet: "Sagsbehandlingstiden er fortsat ikke tilfredsstillende"

Så mange har adgang i dag

Den nuværende målsætning lyder på, at alle danskere skal have adgang til internetforbindelse med en hastighed på 100/30 Mbit/s i 2020.

Et mål der er tæt på at blive nået, da 92 procent af alle danske borgere og virksomheder i 2019 har adgang til en 100 megabitforbindelse ifølge Energistyrelsen.

Energistyrelsen anslår ligeledes, at 73 procent af de danske borgere og virksomheder i dag har adgang til en internetforbindelse på mindst en gigabit.

Det svarer til næsten tre ud af fire danskere.

Formningen af den nye målsætning frem imod 2025 er en oplagt mulighed for Danmark til at markere, at landet har den mest ambitiøse bredsbåndmålsætning i Europa ifølge Dansk Energi.

"2020-målsætningen har været en rettesnor for de milliardinvesteringer, der er blevet foretaget i digital infrastruktur og den bredbåndspolitik som er blevet ført i Danmark i mange år," lyder det i meddelelelsen fra Thomas Woldiderich, der er branchechef for telepolitik i Dansk Energi, som fortsætter:

"Vi har nu alle muligheder for at blive det land i Europa, som sætter den mest ambitiøse 2025-bredbåndsmålsætning og dermed bringer os ét skridt nærmere en fremtid, hvor båndbreddet ikke længere er en begrænsning og et samtaleemne ved middagsbordet."

Til sammenligning vedtog den svenske regering i 2016, at 98 procent af landet skal have adgang til en gigabitforbindelse i 2025.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo