Musiker-forening jubler efter nyt copyright-direktiv: “Beskæmmende at være vidne til en så omfattende misinformationskampagne”

Det omstridte copyright-direktiv der netop er blevet vedtaget af EU deler i den grad vandene. Musiker-foreningen Koda kalder afstemningen for en sejr.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

EU's copyright direktiv skaber stor debat fra flere sider efter, at det tirsdag blev godkendt af EU Parlamentet.

Hos musiker-foreningen Koda, der sikrer betaling til musikere, når deres musik bliver afspillet, kalder man dagens afstemning for en sejr.

“For de tusinder og atter tusinder af kunstnere i Europa, der leverer en meget stor del af det indhold, som brugergenererede tjenester som blandt andre YouTube i stor stil lever af, er dagens ja en utvetydig anerkendelse af, at deres rettigheder skal respekteres,” skriver Kodas direktør, Anders Lassen, i en pressemeddelelse.

Læs også: EU giver grønt lys til det omstridte copyright-direktiv: Nu har EU-landene to år til at få det implementeret

Han mener, at debatten forud for afstemningen har været præget af en hel del forkerte oplysninger.

“Det har været beskæmmende at være vidne til en så omfattende misinformationskampagne, der så indiskutabelt trækker tråde tilbage til de techgiganter, som har økonomisk interesse i at få denne lov forhindret.”

Interesseorganisation DI har tidligere udtrykt bekymring over forslaget, som man frygter rammer for bredt.

“Det er afgørende, at de nye regler ikke rammer for bredt. Der findes brugerdrevne platforme inden for rejser, mad, crowdfunding mv., og det vil være helt uproportionalt at pålægge disse tjenester en række tekniske forpligtelser. Det vil betyde, at det bliver det dyrere og sværere at udvikle nye innovative digitale tjenester i Europa,” siger Søren Cajus, seniorchefkonsulent hos DI i en pressemeddelelse.

Det får aftalen af konsekvenser

Hovedarkitekten bag copyright-direktivet, Axel Voss, havde håbet på en mere omfattende aftale, men var dog tilfreds med udfaldet tilbage i februar.

"Vi er nået frem til en rigtig god aftale. Selvfølgelig var Parlamentets stilling til platformenes ansvarlighed bedre. Det er noget, vi måske skal se på i fremtiden. Men jeg er glad for, at vi er nået frem til et godt og balanceret kompromis med Rådet," lød det fra Axel Voss tilbage i februar.

Aftalen betyder, at kommercielle platformsvirksomheder bliver gjort ansvarlige, når ophavsretsligt indhold som musik, videoer, nyhedsartikler og andet deles på deres platform.

Læs også: Her er resultatet af copyright-afstemningen direkte fra parlamentet i Strasbourg: Margrethe Vestager reagerer spontant med et "YES!"

Platformene bliver helt konkret gjort ansvarlige for, at der ikke sker ophavsretslige krænkelser.

Det skal ske ved at tvinge dem til at indgå licensaftaler med de pladeselskaber, nyhedsmedier og lignende, der ønsker dette.

Internetvirksomheder bliver altså nu forsøgt gjort til et ophavsretsligt politi for det indhold, der deles på deres platforme.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S