Forsinket NemLog-in-løsning er nu flyttet til ny platform

NNIT har endelig gennemført overflytningen af NemLogin til en ny driftsplatsform efter flere måneders forsinkelse.

Artikel top billede

Efter flere måneders forsinkelse er NNIT's overflytning af NemLog-in-løsningen til en ny driftsplatform nu gennemført med succes.

Det oplyser Digitaliseringsstyrelsen i en meddelelse.

"I perioden fra 25. til 27. marts 2019 blev NemLog-in flyttet til den nye driftsplatform. Udrulningen skete i flere trin, og derfor var visse funktioner, for eksempel ændringer i fuldmagt og brugerrettigheder, i en kortere periode ikke tilgængelige. Flytningen af NemLog-in er forløbet planmæssigt, og alle funktioner i NemLog-in er igen åbne for brugerne," skriver Digitaliseringsstyrelsen.

NNIT fik i maj 2018 tildelt den syveårige kontrakt til en værdi af 175 millioner kroner som driftsleverandør af NemLog-in foran DXC Technology, CGI og Netic.

En række tekniske udfordringer har gjort, at overflytningen til den nye driftsplatform er blevet udskudt med fire måneder.

Det kan du læse mere om her: Efter måneders forsinkelse gøres NemLog-in nu klar til drift: NNIT flytter løsningen over på ny platform om få dage

Læs også: Ny NemLogin-løsning bliver måneder forsinket: NNIT har tekniske problemer

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job