Dinero klar til at låne brugerne penge: Vil tilbyde erhvervslån på op til en kvart million

Martin Thorborgs Dinero vil tilbyde brugerne erhvervslån på op til en kvart million kroner.

Artikel top billede

Danske Dinero åbner for en ny mulighed for brugerne: Selskabet med Martin Thorborg i spidsen vil tilbyde brugerne erhvervslån på op til en kvart million kroner.

Det vil ske gennem det svenske kreditfirma Qred, hvilket Dinero fortalte om for et par uger siden i denne post på selskabets website.

Qred står får både kreditvurdering og udbetaling af lånet. Det foregår altsammen inden for en dag.

Til Børsen siger Martin Thorborg, at Dinero får en andel af Qred fortjeneste på lånene.

“Der er flere årsager til, at vi vil tilbyde virksomhedslån. Den ene er, at vi selvfølgelig kan tjene penge på det. Det er ikke noget filantropisk projekt. Den anden er, at vores målgruppe ofte har brug for likviditet på den korte bane, og det kan de få her,” siger Martin Thorborg til Børsen.

Han siger, at han især er glad for, at brugerne ikke bliver opkrævet gebyrer eller at de binder sig som låntagere i en bestemt periode.

Læs også:

Martin Thorborg er "'pissestolt' over nyt Dinero-regnskab: "Når vi hos Dinero får en ny kunde i dag, er det næsten bundlinje det hele"

Dinero og Martin Thorborg skal flytte sammen med Visma, men får alligevel 1.000 kvadratmeter helt for sig selv: "Det har været et udstrakt ønske fra os alle sammen"

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S