USA opfordrer flere lande til at følge Tysklands eksempel i forsøg på at udelukke Huawei fra 5G-netværk

Amerikanerne kritiserede tyskerne for ikke at udelukke Huawei fra de tyske 5G-netværk, men nu opfordrer USA i stedet til, at andre lande følger Tysklands eksempel.

Artikel top billede

Først truede USA med at tilbageholde efterretninger for Tyskland, hvis landet valgte kinesisiske Huawei som leverandør af 5G-udstyr til landets kommende netværk.

Den trussel droppede amerikanerne dog, da det stod klart, at de tyske myndigheders sikkerheds-foranstaltninger er så strikse, at ingen upålidelige selskaber kan gøre sig forhåbninger om at leve op til dem.

Derfor hylder amerikanerne nu tyskerne som et forbillede ved i stedet at opfordre andre lande til at følge tyskernes eksempel ved at vedtage så strenge regler, at de kinesiske selskaber ikke kan leve op til dem.

Det skriver Reuters.

"Vi opfordrer regeringerne til at adoptere de samme sikkerhedsstandarder, som vi ser i Tyskland. Vi mener, at der er sket en meget positiv udvikling i de tyske sikkerhedsstandarder," lyder det ifølge mediet fra Robert Strayer, der arbejder i den amerikanske regerings enhed for cyber- og international kommunikation.

Læs mere om sagen her: USA dropper tysk Huawei-forbud

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S