Innovationsminister vil samle milliardudbetalinger af statslige tilskud i ét it-system i 2020

Fra andet halvår af 2020 skal alle statens tilskudsmilliarder håndteres af et fælles it-system. Systemet kommer snart i udbud.

Artikel top billede

Hvert år udbetaler staten milliarder af kroner gennem forskellige tilskudsystemer, men de mange systemer er for uoverskuelige.

Det er meldingen fra Innovationsminister Sophie Løhde (V) i kølvandet på svindelsagen, hvor Britta Nielsen, der er tidligere kontorfuldmægtig i Socialstyrelsen, anklages for siden 1993 at have svindlet med tilskudsmidler i op imod 121 millioner kroner.

Ifølge tal fra Moderniseringsstyrelsen, som hører under Finansministeriet, udbetalte staten i 2017 13,5 mia. kr. i tilskudsmidler.

Det skete gennem 40 tilskudspuljer, der administreres af 39 forskellige myndigheder.

Derfor vil Sophie Løhde allerede fra 2020 indføre ét fælles it-system, der skal håndtere alle statens udbetalinger af tilskud.

Det skriver DR.

"Kvaliteten i den statslige tilskudsadministration i dag er simpelthen alt for varierende, og der er både behov for at forbedre it-sikkerheden og for bedre at kunne opdage snyd, fejl og mangler," siger Sophie Løhde til mediet.

Læs også: Kommunale it-chefer stoler blindt på SKI trods statens overbetaling for it-licenser: "Der skal helt sikkert dykkes nærmere ned i det, hvis det offentlige betaler 20 procent mere end det private. Det vil være rystende"

Nyt system kommer i udbud

Allerede før svindelsagen imod Britta Nielsen har Moderniseringsstyrelsen, som hører under Finansministeriet, været i gang med at undersøge, hvordan tilskudsområdet kan forbedres.

Undersøgelsen har blandt andet vist, at kun 15 procent af tilskudsadministrationen i staten kører elektronisk hele vejen fra ansøgning til sagsbehandling, udbetaling, rapportering og kontrol.

Det nye tilskudssystem vil blive sendt i udbud og forventes at være oppe at køre allerede i andet halvår af 2020.

Læs også: SAP afviser at være skyld i statens årlige overbetaling på 150 millioner for it-licenser: "Der er ingen forskel på vores prisliste mellem offentlige og private kunder

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job