Innovationsminister vil samle milliardudbetalinger af statslige tilskud i ét it-system i 2020

Fra andet halvår af 2020 skal alle statens tilskudsmilliarder håndteres af et fælles it-system. Systemet kommer snart i udbud.

Artikel top billede

Hvert år udbetaler staten milliarder af kroner gennem forskellige tilskudsystemer, men de mange systemer er for uoverskuelige.

Det er meldingen fra Innovationsminister Sophie Løhde (V) i kølvandet på svindelsagen, hvor Britta Nielsen, der er tidligere kontorfuldmægtig i Socialstyrelsen, anklages for siden 1993 at have svindlet med tilskudsmidler i op imod 121 millioner kroner.

Ifølge tal fra Moderniseringsstyrelsen, som hører under Finansministeriet, udbetalte staten i 2017 13,5 mia. kr. i tilskudsmidler.

Det skete gennem 40 tilskudspuljer, der administreres af 39 forskellige myndigheder.

Derfor vil Sophie Løhde allerede fra 2020 indføre ét fælles it-system, der skal håndtere alle statens udbetalinger af tilskud.

Det skriver DR.

"Kvaliteten i den statslige tilskudsadministration i dag er simpelthen alt for varierende, og der er både behov for at forbedre it-sikkerheden og for bedre at kunne opdage snyd, fejl og mangler," siger Sophie Løhde til mediet.

Læs også: Kommunale it-chefer stoler blindt på SKI trods statens overbetaling for it-licenser: "Der skal helt sikkert dykkes nærmere ned i det, hvis det offentlige betaler 20 procent mere end det private. Det vil være rystende"

Nyt system kommer i udbud

Allerede før svindelsagen imod Britta Nielsen har Moderniseringsstyrelsen, som hører under Finansministeriet, været i gang med at undersøge, hvordan tilskudsområdet kan forbedres.

Undersøgelsen har blandt andet vist, at kun 15 procent af tilskudsadministrationen i staten kører elektronisk hele vejen fra ansøgning til sagsbehandling, udbetaling, rapportering og kontrol.

Det nye tilskudssystem vil blive sendt i udbud og forventes at være oppe at køre allerede i andet halvår af 2020.

Læs også: SAP afviser at være skyld i statens årlige overbetaling på 150 millioner for it-licenser: "Der er ingen forskel på vores prisliste mellem offentlige og private kunder

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,