Polen dropper planer om at udelukke Huawei: Omkostningerne er for store

De polske myndigheder har droppet sine planer om at udelukke Huawei som leverandør af 5G-udstyr til landets kommende netværk, fordi det ville koste for meget.

Artikel top billede

Først kritiserede amerikanerne Tyskland for ikke at udelukke Huawei fra de tyske 5G-netværk.

Det droppede amerikanerne dog, da det stod klart, at de tyske sikkerhedsregler var blevet så strikse, at ingen upålidelige selskaber kunne gøre sig forhåbninger om at leve op til dem.

Nu står det klart, at Polen heller ikke kommer til at udelukke Huawei som leverandør af 5G-udstyr til landets kommende netværk.

Det skriver Reuters.

Ifølge den polske minister for digitalisering med ansvar for sybersikkerhed, Karol Okonski, vil Polen ikke længere helt udelukke Huawei fra at byde ind på 5G-netværket.

Det sker fordi man med en udelukkelse af Huawi mener, at det vil føre til at forstår høje omkostninger.

Læs også: USA opfordrer flere lande til at følge Tysklands eksempel i forsøg på at udelukke Huawei fra 5G-netværk

Ingen beviser for sikkerhedsproblemer

Tilbage i januar var Polen ellers ifølge Reuters klar til helt at ekskludere Huawei fra 5G-netværket, som følge af spionklagerne.

Men i stedet ser det nu ud til, at Polen vælger at lægge sig op af EU-Kommissionens linje, som fremfor at udelukke Huawei anbefaler at indføre strengere regler på området.

Polens nuværende telekommunikationsinfrastruktur bygger i forvejen i høj grad på Huawei-udstyr, og operatører bruger også den kinesiske gigants udstyr i forbindelse med 5G-tests.

Og at skifte væk fra Huawei ville udgøre for store omkostninger for Polen.

"Polen er ikke i stand til at finansiere udskiftningen af Huawei-udstyr," lyder det blandt andet fra Karol Okonski, minister for digital og med ansvar for cybersikkerhed.

Polens største mobile operatør, Play, fortæller til Reuters, at et forbud mod Huawei vil øge priserne og forsinke udrulningen af nye teknologier. Herudover gør Play også opmærksom på, at selskabet endnu ikke har set beviser for sikkerhedsproblemer med Huawei-udstyr.

USA har i længere tid advaret allierede mod at benytte sig af Huawei som leverandør.

Læs også: USA dropper tysk Huawei-forbud

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-ansvarlig / System Manager til Applikationsforvaltning i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job