Polen dropper planer om at udelukke Huawei: Omkostningerne er for store

De polske myndigheder har droppet sine planer om at udelukke Huawei som leverandør af 5G-udstyr til landets kommende netværk, fordi det ville koste for meget.

Artikel top billede

Først kritiserede amerikanerne Tyskland for ikke at udelukke Huawei fra de tyske 5G-netværk.

Det droppede amerikanerne dog, da det stod klart, at de tyske sikkerhedsregler var blevet så strikse, at ingen upålidelige selskaber kunne gøre sig forhåbninger om at leve op til dem.

Nu står det klart, at Polen heller ikke kommer til at udelukke Huawei som leverandør af 5G-udstyr til landets kommende netværk.

Det skriver Reuters.

Ifølge den polske minister for digitalisering med ansvar for sybersikkerhed, Karol Okonski, vil Polen ikke længere helt udelukke Huawei fra at byde ind på 5G-netværket.

Det sker fordi man med en udelukkelse af Huawi mener, at det vil føre til at forstår høje omkostninger.

Læs også: USA opfordrer flere lande til at følge Tysklands eksempel i forsøg på at udelukke Huawei fra 5G-netværk

Ingen beviser for sikkerhedsproblemer

Tilbage i januar var Polen ellers ifølge Reuters klar til helt at ekskludere Huawei fra 5G-netværket, som følge af spionklagerne.

Men i stedet ser det nu ud til, at Polen vælger at lægge sig op af EU-Kommissionens linje, som fremfor at udelukke Huawei anbefaler at indføre strengere regler på området.

Polens nuværende telekommunikationsinfrastruktur bygger i forvejen i høj grad på Huawei-udstyr, og operatører bruger også den kinesiske gigants udstyr i forbindelse med 5G-tests.

Og at skifte væk fra Huawei ville udgøre for store omkostninger for Polen.

"Polen er ikke i stand til at finansiere udskiftningen af Huawei-udstyr," lyder det blandt andet fra Karol Okonski, minister for digital og med ansvar for cybersikkerhed.

Polens største mobile operatør, Play, fortæller til Reuters, at et forbud mod Huawei vil øge priserne og forsinke udrulningen af nye teknologier. Herudover gør Play også opmærksom på, at selskabet endnu ikke har set beviser for sikkerhedsproblemer med Huawei-udstyr.

USA har i længere tid advaret allierede mod at benytte sig af Huawei som leverandør.

Læs også: USA dropper tysk Huawei-forbud

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S