Polen dropper planer om at udelukke Huawei: Omkostningerne er for store

De polske myndigheder har droppet sine planer om at udelukke Huawei som leverandør af 5G-udstyr til landets kommende netværk, fordi det ville koste for meget.

Artikel top billede

Først kritiserede amerikanerne Tyskland for ikke at udelukke Huawei fra de tyske 5G-netværk.

Det droppede amerikanerne dog, da det stod klart, at de tyske sikkerhedsregler var blevet så strikse, at ingen upålidelige selskaber kunne gøre sig forhåbninger om at leve op til dem.

Nu står det klart, at Polen heller ikke kommer til at udelukke Huawei som leverandør af 5G-udstyr til landets kommende netværk.

Det skriver Reuters.

Ifølge den polske minister for digitalisering med ansvar for sybersikkerhed, Karol Okonski, vil Polen ikke længere helt udelukke Huawei fra at byde ind på 5G-netværket.

Det sker fordi man med en udelukkelse af Huawi mener, at det vil føre til at forstår høje omkostninger.

Læs også: USA opfordrer flere lande til at følge Tysklands eksempel i forsøg på at udelukke Huawei fra 5G-netværk

Ingen beviser for sikkerhedsproblemer

Tilbage i januar var Polen ellers ifølge Reuters klar til helt at ekskludere Huawei fra 5G-netværket, som følge af spionklagerne.

Men i stedet ser det nu ud til, at Polen vælger at lægge sig op af EU-Kommissionens linje, som fremfor at udelukke Huawei anbefaler at indføre strengere regler på området.

Polens nuværende telekommunikationsinfrastruktur bygger i forvejen i høj grad på Huawei-udstyr, og operatører bruger også den kinesiske gigants udstyr i forbindelse med 5G-tests.

Og at skifte væk fra Huawei ville udgøre for store omkostninger for Polen.

"Polen er ikke i stand til at finansiere udskiftningen af Huawei-udstyr," lyder det blandt andet fra Karol Okonski, minister for digital og med ansvar for cybersikkerhed.

Polens største mobile operatør, Play, fortæller til Reuters, at et forbud mod Huawei vil øge priserne og forsinke udrulningen af nye teknologier. Herudover gør Play også opmærksom på, at selskabet endnu ikke har set beviser for sikkerhedsproblemer med Huawei-udstyr.

USA har i længere tid advaret allierede mod at benytte sig af Huawei som leverandør.

Læs også: USA dropper tysk Huawei-forbud

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

Københavnsområdet

Zealand Business College

Faglig teamleder til IT Drift & Support

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S