Polen dropper planer om at udelukke Huawei: Omkostningerne er for store

De polske myndigheder har droppet sine planer om at udelukke Huawei som leverandør af 5G-udstyr til landets kommende netværk, fordi det ville koste for meget.

Artikel top billede

Først kritiserede amerikanerne Tyskland for ikke at udelukke Huawei fra de tyske 5G-netværk.

Det droppede amerikanerne dog, da det stod klart, at de tyske sikkerhedsregler var blevet så strikse, at ingen upålidelige selskaber kunne gøre sig forhåbninger om at leve op til dem.

Nu står det klart, at Polen heller ikke kommer til at udelukke Huawei som leverandør af 5G-udstyr til landets kommende netværk.

Det skriver Reuters.

Ifølge den polske minister for digitalisering med ansvar for sybersikkerhed, Karol Okonski, vil Polen ikke længere helt udelukke Huawei fra at byde ind på 5G-netværket.

Det sker fordi man med en udelukkelse af Huawi mener, at det vil føre til at forstår høje omkostninger.

Læs også: USA opfordrer flere lande til at følge Tysklands eksempel i forsøg på at udelukke Huawei fra 5G-netværk

Ingen beviser for sikkerhedsproblemer

Tilbage i januar var Polen ellers ifølge Reuters klar til helt at ekskludere Huawei fra 5G-netværket, som følge af spionklagerne.

Men i stedet ser det nu ud til, at Polen vælger at lægge sig op af EU-Kommissionens linje, som fremfor at udelukke Huawei anbefaler at indføre strengere regler på området.

Polens nuværende telekommunikationsinfrastruktur bygger i forvejen i høj grad på Huawei-udstyr, og operatører bruger også den kinesiske gigants udstyr i forbindelse med 5G-tests.

Og at skifte væk fra Huawei ville udgøre for store omkostninger for Polen.

"Polen er ikke i stand til at finansiere udskiftningen af Huawei-udstyr," lyder det blandt andet fra Karol Okonski, minister for digital og med ansvar for cybersikkerhed.

Polens største mobile operatør, Play, fortæller til Reuters, at et forbud mod Huawei vil øge priserne og forsinke udrulningen af nye teknologier. Herudover gør Play også opmærksom på, at selskabet endnu ikke har set beviser for sikkerhedsproblemer med Huawei-udstyr.

USA har i længere tid advaret allierede mod at benytte sig af Huawei som leverandør.

Læs også: USA dropper tysk Huawei-forbud

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S