Polen dropper planer om at udelukke Huawei: Omkostningerne er for store

De polske myndigheder har droppet sine planer om at udelukke Huawei som leverandør af 5G-udstyr til landets kommende netværk, fordi det ville koste for meget.

Artikel top billede

Først kritiserede amerikanerne Tyskland for ikke at udelukke Huawei fra de tyske 5G-netværk.

Det droppede amerikanerne dog, da det stod klart, at de tyske sikkerhedsregler var blevet så strikse, at ingen upålidelige selskaber kunne gøre sig forhåbninger om at leve op til dem.

Nu står det klart, at Polen heller ikke kommer til at udelukke Huawei som leverandør af 5G-udstyr til landets kommende netværk.

Det skriver Reuters.

Ifølge den polske minister for digitalisering med ansvar for sybersikkerhed, Karol Okonski, vil Polen ikke længere helt udelukke Huawei fra at byde ind på 5G-netværket.

Det sker fordi man med en udelukkelse af Huawi mener, at det vil føre til at forstår høje omkostninger.

Læs også: USA opfordrer flere lande til at følge Tysklands eksempel i forsøg på at udelukke Huawei fra 5G-netværk

Ingen beviser for sikkerhedsproblemer

Tilbage i januar var Polen ellers ifølge Reuters klar til helt at ekskludere Huawei fra 5G-netværket, som følge af spionklagerne.

Men i stedet ser det nu ud til, at Polen vælger at lægge sig op af EU-Kommissionens linje, som fremfor at udelukke Huawei anbefaler at indføre strengere regler på området.

Polens nuværende telekommunikationsinfrastruktur bygger i forvejen i høj grad på Huawei-udstyr, og operatører bruger også den kinesiske gigants udstyr i forbindelse med 5G-tests.

Og at skifte væk fra Huawei ville udgøre for store omkostninger for Polen.

"Polen er ikke i stand til at finansiere udskiftningen af Huawei-udstyr," lyder det blandt andet fra Karol Okonski, minister for digital og med ansvar for cybersikkerhed.

Polens største mobile operatør, Play, fortæller til Reuters, at et forbud mod Huawei vil øge priserne og forsinke udrulningen af nye teknologier. Herudover gør Play også opmærksom på, at selskabet endnu ikke har set beviser for sikkerhedsproblemer med Huawei-udstyr.

USA har i længere tid advaret allierede mod at benytte sig af Huawei som leverandør.

Læs også: USA dropper tysk Huawei-forbud

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect