NSA vil pludselig have USA til at droppe omstridt og systematisk telefon-overvågning: For dyrt og besværligt

Det amerikanske overvågningsagentur, NSA, vil have den amerikanske regering til at droppe den omstridte overvågning af amerikanernes telefon-brug. Det er for dyrt og besværligt.

Artikel top billede

(Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

Den amerikanske efterretningstjeneste National Security Agency (NSA) vil have den amerikanske regering til at droppe overvågning af amerikanernes telefoner.

Ifølge Washington Post mener NSA ikke, at resultaterne af data om amerikanernes telefonsamtaler og sms’er står mål med omkostningerne.

NSA peger på, at de logistiske og juridiske byrder ved overvågningen er langt større end de efterretningsmæssige fordele.

Afsløret af Edward Snowden

Netop NSA’s indsamling af de pågældende telefonoplysninger var en central del i whistleblower Edward Snowdens afsløringer for seks år siden.

Afsløringer af, at NSA systematisk indsamlede metadata om amerikanernes telefonopkald og sms’er vakte opsigt og fik kritiske røster til at rejse sig.

Dengang kom det frem, at overvågningsprogrammet blev iværksat i kølvandet på terror-angrebet på World Trade Center i New York under daværende præsident George W. Bush uden først at være blevet godkendt i det juridiske system.

Også herhjemme har masseovervågning af danskernes telefon-brug været et tema.

Det kan du læse mere om her: Pape vil ikke vente på logningsregler længere: Nu kommer de danske regler for masseovervågning

Læs også:

Erhvervsstyrelsen fastslår: TDC har lov til konstant at logge din smartphone.

Kontroversielt it-system anvendt til at afsløre hvidvask-skandale i Danske Bank

TDC ophører med at registrere lokationsdata på kundernes MMS- og databrug

Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job