Apple var ved at købe Intels 5G-chip-forretning - men forhandlingerne stoppede brat

Apple overvejede at købe sig ind i Intels 5G-forretning i sommer for at komme ud af kattepine. Men forhandlingerne stoppede brat.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple havde i efteråret en plan på bordet, der skulle bane vejen for, at selskabet overtog en del af Intels 5G-modemchip-forretning.

Overvejelserne var så langt fremme, at Apple og Intel mødtes flere gange for at drøfte mulighederne, som ville betyde, at Apple ville satse på Intel-chip i kommende 5G-smartphones.

Det skyldtes, at Apple var røget ud i en bitter strid om royalties med sin hovedleverandør, Intel-rivalen Qualcomm, om levering af chip.

Drøftelserne stoppede imidlertid brat, da Apple for kort tid siden indgik forlig med Qualcomm i striden.

Det kan du læse mere om her: Indsigt: Derfor er Apple faldet til patten i den blodige strid med Qualcomm

Forliget var samtidig et stort nederlag for Intel, der omgående meddelte, at selskabet trækker sig helt ud ad markedet for 5G-modemchip.

Det kan du læse mere om her: Intel dropper 5G-chip: Trækker sig helt ud efter Apple-forlig

Intel har ellers forstået at udnytte Apples årelange strid med Qualcomm til at udvide sin forretning med Apple.

Intel forsøger nu ifølge Wall Street Journal at finde en køber til selskabet 5G-modemchip-forretning. De potentielle købere tæller selskabet som Broadcom, Samsung eller kinesiske Unisoc.

Intel har tabt meget store summer på sin 5G-modemchip-forretning, og et frasalg til Apple ville derfor have været en redningskrans, der kunne sikre forretningen fremadrettet.

Læs også:

Apple og Qualcomm indgår forlig i kæmpestrid: Apple føjer sig og indvilger i at betale - nu er vejen banet for 5G-iPhone.

Qualcomms aktiekurs buldrer i vejret: Største stigning i 19 år efter overraskende forlig med Apple

Annonce

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S