USA truer igen med at tilbageholde efterretninger for lande, der vælger Huawei til 5G-netværk

USA truer igen landets allierede til at droppe Huawei som leverandør på landenes 5G-netværk. De lande, der giver Huawei adgang til 5G-infrastrukturen, vil USA ikke nødvendigvis dele efterretninger med længere.

Artikel top billede

USA's forsøg på at forhindre kinesiske Huaweis adgang til andre landes 5G-netværk har efterhånden udviklet sig til en langstrakt føljeton.

Først truede amerikanerne Tyskland med at tilbageholde efterretninger for Tyskland, hvis Huawei ikke blev udelukket for at byde ind på Tysklands 5G-infrastruktur.

Tyskland valgte ikke at udelukke Huawei, men indførte i stedet en række foranstaltninger, som medførte, at Huawei aldrig ville kunne leve op til kravene, ifølge amerikanerne.

Derfor meldte amerikanerne efterfølgende, at Tysklands foranstaltninger var nok til, at landet forsat vil dele efterrretningerne med tyskerne.

Læs mere om det her: USA dropper tysk Huawei-forbud

Faktisk fremhævede amerikanerne den tyske løsning over for andre lande, som USA opfordrede til at benytte samme fremgangsmåde.

Siden har Polen nægtet at udelukke Huawei, mens Storbritannien har besluttet at udelukke Huawei fra kerneområderne i landets 5G-infrastruktur, mens Huawei har fået lov til at byde ind på andre dele af landets 5G-infrastruktur.

Læs mere her: Storbritannien vil udelukke Huawei fra britiske 5G-netværk

Men det er ikke nok for amerikanerne.

Nu truer USA nemlig igen med at tilbageholde efterretninger fra lande, der ikke sikrer, at Huawei ikke får adgang til landets 5G-infrastruktur.

Det melder Reuters.

"Det er USA's position at bruge Huawei, eller en anden utroværdig leverandør i nogen del af 5G-netværket, er en risiko," lyder det fra Robert Strayer, som arbejder i den amerikanske regerings enhed for cyber- og international kommunikation, inden han tilføjer:

"Hvis andre lande vil benytte sig af utroværdige leverandører til at bygge og levere deres 5G-netværk, er vi nødt til at genoverveje vores muligheder for at dele informationer og være i kontakt med landene på den måde, som vi i dag."

Læs også: USA opfordrer flere lande til at følge Tysklands eksempel i forsøg på at udelukke Huawei fra 5G-netværk

Annonceindlæg fra Computerworld

Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Cyberdivisionens Infrastruktursystemer i Hvidovre

Københavnsområdet

Epona A/S

IT Support Specialist

Sydjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for Cyber- og IT-sikkerhedsarkitektur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job