USA truer igen med at tilbageholde efterretninger for lande, der vælger Huawei til 5G-netværk

USA truer igen landets allierede til at droppe Huawei som leverandør på landenes 5G-netværk. De lande, der giver Huawei adgang til 5G-infrastrukturen, vil USA ikke nødvendigvis dele efterretninger med længere.

Artikel top billede

USA's forsøg på at forhindre kinesiske Huaweis adgang til andre landes 5G-netværk har efterhånden udviklet sig til en langstrakt føljeton.

Først truede amerikanerne Tyskland med at tilbageholde efterretninger for Tyskland, hvis Huawei ikke blev udelukket for at byde ind på Tysklands 5G-infrastruktur.

Tyskland valgte ikke at udelukke Huawei, men indførte i stedet en række foranstaltninger, som medførte, at Huawei aldrig ville kunne leve op til kravene, ifølge amerikanerne.

Derfor meldte amerikanerne efterfølgende, at Tysklands foranstaltninger var nok til, at landet forsat vil dele efterrretningerne med tyskerne.

Læs mere om det her: USA dropper tysk Huawei-forbud

Faktisk fremhævede amerikanerne den tyske løsning over for andre lande, som USA opfordrede til at benytte samme fremgangsmåde.

Siden har Polen nægtet at udelukke Huawei, mens Storbritannien har besluttet at udelukke Huawei fra kerneområderne i landets 5G-infrastruktur, mens Huawei har fået lov til at byde ind på andre dele af landets 5G-infrastruktur.

Læs mere her: Storbritannien vil udelukke Huawei fra britiske 5G-netværk

Men det er ikke nok for amerikanerne.

Nu truer USA nemlig igen med at tilbageholde efterretninger fra lande, der ikke sikrer, at Huawei ikke får adgang til landets 5G-infrastruktur.

Det melder Reuters.

"Det er USA's position at bruge Huawei, eller en anden utroværdig leverandør i nogen del af 5G-netværket, er en risiko," lyder det fra Robert Strayer, som arbejder i den amerikanske regerings enhed for cyber- og international kommunikation, inden han tilføjer:

"Hvis andre lande vil benytte sig af utroværdige leverandører til at bygge og levere deres 5G-netværk, er vi nødt til at genoverveje vores muligheder for at dele informationer og være i kontakt med landene på den måde, som vi i dag."

Læs også: USA opfordrer flere lande til at følge Tysklands eksempel i forsøg på at udelukke Huawei fra 5G-netværk

Annonce

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Sydjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job