It-systemer opdagede svindel i Bygningsstyrelsen: Telefoner og iPads blev skjult på regninger

Indkøb af telefoner og iPads blev skjult på regninger, der blev sendt til Bygningsstyrelsen.

Artikel top billede

Foto: Niels de Boissezon

Sagen om formodet svindel i Bygningsstyrelsen handlede om indkøb af telefoner og iPads for 175.000, der blev camoufleret på regninger fra el-installatøren Kemp & Lauritzen til Bygningsstyrelsen.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

”Der var opkøbt nogle ting, som ikke stemte overens med den service, som vi leverer til vores kunde,” siger Peter Kaas Hammer, administrerende direktør i Kemp & Lauritzens, til Finans

It-system opdagede svindel

Han oplyser til mediet, at han blev gjort opmærksom på sagen den 12. april 2019. Det skete efter, at selskabets it-systemer identificerede uregelmæssighederne, og dermed gjorde ledelsen opmærksom på, at der var ugler i mosen.

I alt er tolv medarbejdere blevet suspenderet i sagen, hvor af de otte er medarbejdere hos Bygningsstyrelsen og fire er medarbejdere hos Kemp & Lauritzen.

Bygningsstyrelsen har oplyst på sin hjemmeside, at den blev gjort opmærksom på sagen efter et tip fra Kemp & Lauritzen.

Læs også: Mistanke om svindel med it-indkøb: Ingeniørvirksomhed og styrelse suspenderer 12 ansatte

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S