Danoffice opkøber enterprise-selskab med 50 ansatte

It-virksomheden Danoffice har købt selskabet Datacon Enterprise Solutions, der har 50 medarbejdere

Artikel top billede

It-virksomheden Datacon Enterprise Solution vil i fremtiden være en del af Danoffice.

Det fremgår af en pressemeddelese, hvor det bliver annonceret, at Danoffice har købt Datacon Enterprise Solutions, der hidtil har været en del af it-virksomheden Datacon.

Datacon har i 50 ansatte og har kontor i Allerød nord for København.

FN på kundelisten

Danoffice, der har hovedsæde i Svendborg, har siden 2017 været ejet af kapitalfonden Agilitas.

Virksomheden har specialiseret i at levere it-udstyr til nødhjælpsorganisationer, og på Danoffices kundeliste finder vi blandt andet FN.

I et interview med Computerworld, oplyste Danoffices administrerende direktør Lars Baun Jensen for nylig, at selskabets store globale fokus i forbindelse med aftalen med FN betyder, at selskabet nogle gange går under radaren i den hjemmelige it-branche.

"Den største barriere er, at når vi går rundt i det danske erhvervsliv, så er vi lige pudselig ikke særlig kendte, fordi vi har fokuseret så meget på FN tidligere," sagde han til Computerworld

Læs også: DanOffice IT vil sætte turbo på væksten med nyt kæmpesats - men står nu over for en stor udfordring

I forbindelse med opkøbet af Datacon Enterprise Solutions oplyser Lars Baun Jensen i en pressemeddelesen, at opkøbet skal styrke selskabet på service-området samt tilføre nye kvalificerede medarbejdere til koncernen.

”Det vil styrke de services, som vi leverer til FN og vores kundebase blandt NGO’er, og derudover vil det bidrage til at vores platform for virksomheder også kan vokse,” siger Lars Baun Jensen ifølge pressemeddelelsen.

Der er ikke blevet oplyst nogen slagspris.

Læs også:
DanOffice IT’s indtjening stiger med 36 procent i første år efter salg til kapitalfond

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Datafagtekniker til Electronic Warfare sektion i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse