Danoffice opkøber enterprise-selskab med 50 ansatte

It-virksomheden Danoffice har købt selskabet Datacon Enterprise Solutions, der har 50 medarbejdere

Artikel top billede

It-virksomheden Datacon Enterprise Solution vil i fremtiden være en del af Danoffice.

Det fremgår af en pressemeddelese, hvor det bliver annonceret, at Danoffice har købt Datacon Enterprise Solutions, der hidtil har været en del af it-virksomheden Datacon.

Datacon har i 50 ansatte og har kontor i Allerød nord for København.

FN på kundelisten

Danoffice, der har hovedsæde i Svendborg, har siden 2017 været ejet af kapitalfonden Agilitas.

Virksomheden har specialiseret i at levere it-udstyr til nødhjælpsorganisationer, og på Danoffices kundeliste finder vi blandt andet FN.

I et interview med Computerworld, oplyste Danoffices administrerende direktør Lars Baun Jensen for nylig, at selskabets store globale fokus i forbindelse med aftalen med FN betyder, at selskabet nogle gange går under radaren i den hjemmelige it-branche.

"Den største barriere er, at når vi går rundt i det danske erhvervsliv, så er vi lige pudselig ikke særlig kendte, fordi vi har fokuseret så meget på FN tidligere," sagde han til Computerworld

Læs også: DanOffice IT vil sætte turbo på væksten med nyt kæmpesats - men står nu over for en stor udfordring

I forbindelse med opkøbet af Datacon Enterprise Solutions oplyser Lars Baun Jensen i en pressemeddelesen, at opkøbet skal styrke selskabet på service-området samt tilføre nye kvalificerede medarbejdere til koncernen.

”Det vil styrke de services, som vi leverer til FN og vores kundebase blandt NGO’er, og derudover vil det bidrage til at vores platform for virksomheder også kan vokse,” siger Lars Baun Jensen ifølge pressemeddelelsen.

Der er ikke blevet oplyst nogen slagspris.

Læs også:
DanOffice IT’s indtjening stiger med 36 procent i første år efter salg til kapitalfond

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job