Danoffice opkøber enterprise-selskab med 50 ansatte

It-virksomheden Danoffice har købt selskabet Datacon Enterprise Solutions, der har 50 medarbejdere

Artikel top billede

It-virksomheden Datacon Enterprise Solution vil i fremtiden være en del af Danoffice.

Det fremgår af en pressemeddelese, hvor det bliver annonceret, at Danoffice har købt Datacon Enterprise Solutions, der hidtil har været en del af it-virksomheden Datacon.

Datacon har i 50 ansatte og har kontor i Allerød nord for København.

FN på kundelisten

Danoffice, der har hovedsæde i Svendborg, har siden 2017 været ejet af kapitalfonden Agilitas.

Virksomheden har specialiseret i at levere it-udstyr til nødhjælpsorganisationer, og på Danoffices kundeliste finder vi blandt andet FN.

I et interview med Computerworld, oplyste Danoffices administrerende direktør Lars Baun Jensen for nylig, at selskabets store globale fokus i forbindelse med aftalen med FN betyder, at selskabet nogle gange går under radaren i den hjemmelige it-branche.

"Den største barriere er, at når vi går rundt i det danske erhvervsliv, så er vi lige pudselig ikke særlig kendte, fordi vi har fokuseret så meget på FN tidligere," sagde han til Computerworld

Læs også: DanOffice IT vil sætte turbo på væksten med nyt kæmpesats - men står nu over for en stor udfordring

I forbindelse med opkøbet af Datacon Enterprise Solutions oplyser Lars Baun Jensen i en pressemeddelesen, at opkøbet skal styrke selskabet på service-området samt tilføre nye kvalificerede medarbejdere til koncernen.

”Det vil styrke de services, som vi leverer til FN og vores kundebase blandt NGO’er, og derudover vil det bidrage til at vores platform for virksomheder også kan vokse,” siger Lars Baun Jensen ifølge pressemeddelelsen.

Der er ikke blevet oplyst nogen slagspris.

Læs også:
DanOffice IT’s indtjening stiger med 36 procent i første år efter salg til kapitalfond

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job