Danoffice opkøber enterprise-selskab med 50 ansatte

It-virksomheden Danoffice har købt selskabet Datacon Enterprise Solutions, der har 50 medarbejdere

Artikel top billede

It-virksomheden Datacon Enterprise Solution vil i fremtiden være en del af Danoffice.

Det fremgår af en pressemeddelese, hvor det bliver annonceret, at Danoffice har købt Datacon Enterprise Solutions, der hidtil har været en del af it-virksomheden Datacon.

Datacon har i 50 ansatte og har kontor i Allerød nord for København.

FN på kundelisten

Danoffice, der har hovedsæde i Svendborg, har siden 2017 været ejet af kapitalfonden Agilitas.

Virksomheden har specialiseret i at levere it-udstyr til nødhjælpsorganisationer, og på Danoffices kundeliste finder vi blandt andet FN.

I et interview med Computerworld, oplyste Danoffices administrerende direktør Lars Baun Jensen for nylig, at selskabets store globale fokus i forbindelse med aftalen med FN betyder, at selskabet nogle gange går under radaren i den hjemmelige it-branche.

"Den største barriere er, at når vi går rundt i det danske erhvervsliv, så er vi lige pudselig ikke særlig kendte, fordi vi har fokuseret så meget på FN tidligere," sagde han til Computerworld

Læs også: DanOffice IT vil sætte turbo på væksten med nyt kæmpesats - men står nu over for en stor udfordring

I forbindelse med opkøbet af Datacon Enterprise Solutions oplyser Lars Baun Jensen i en pressemeddelesen, at opkøbet skal styrke selskabet på service-området samt tilføre nye kvalificerede medarbejdere til koncernen.

”Det vil styrke de services, som vi leverer til FN og vores kundebase blandt NGO’er, og derudover vil det bidrage til at vores platform for virksomheder også kan vokse,” siger Lars Baun Jensen ifølge pressemeddelelsen.

Der er ikke blevet oplyst nogen slagspris.

Læs også:
DanOffice IT’s indtjening stiger med 36 procent i første år efter salg til kapitalfond

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S