Danoffice opkøber enterprise-selskab med 50 ansatte

It-virksomheden Danoffice har købt selskabet Datacon Enterprise Solutions, der har 50 medarbejdere

Artikel top billede

It-virksomheden Datacon Enterprise Solution vil i fremtiden være en del af Danoffice.

Det fremgår af en pressemeddelese, hvor det bliver annonceret, at Danoffice har købt Datacon Enterprise Solutions, der hidtil har været en del af it-virksomheden Datacon.

Datacon har i 50 ansatte og har kontor i Allerød nord for København.

FN på kundelisten

Danoffice, der har hovedsæde i Svendborg, har siden 2017 været ejet af kapitalfonden Agilitas.

Virksomheden har specialiseret i at levere it-udstyr til nødhjælpsorganisationer, og på Danoffices kundeliste finder vi blandt andet FN.

I et interview med Computerworld, oplyste Danoffices administrerende direktør Lars Baun Jensen for nylig, at selskabets store globale fokus i forbindelse med aftalen med FN betyder, at selskabet nogle gange går under radaren i den hjemmelige it-branche.

"Den største barriere er, at når vi går rundt i det danske erhvervsliv, så er vi lige pudselig ikke særlig kendte, fordi vi har fokuseret så meget på FN tidligere," sagde han til Computerworld

Læs også: DanOffice IT vil sætte turbo på væksten med nyt kæmpesats - men står nu over for en stor udfordring

I forbindelse med opkøbet af Datacon Enterprise Solutions oplyser Lars Baun Jensen i en pressemeddelesen, at opkøbet skal styrke selskabet på service-området samt tilføre nye kvalificerede medarbejdere til koncernen.

”Det vil styrke de services, som vi leverer til FN og vores kundebase blandt NGO’er, og derudover vil det bidrage til at vores platform for virksomheder også kan vokse,” siger Lars Baun Jensen ifølge pressemeddelelsen.

Der er ikke blevet oplyst nogen slagspris.

Læs også:
DanOffice IT’s indtjening stiger med 36 procent i første år efter salg til kapitalfond

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)