Efter Spotify-klage: Nu vil EU efterforske Apple

EU-Kommissionens afdeling for konkurrence med den danske konkurrencekommissær, Margrethe Vestager (R), i spidsen sætter nu gang i en formel efterforskning af Apple. Det sker efter beskyldninger fra musiktjenesten Spotify, der mener, at Apple udnytter App Store til ulovlig dominans.

Artikel top billede

Den populære musiktjeneste Spotify anklagede i marts Apple for unfair konkurrence i Apple Store. Selskabet mener, at Apple fremhæver sine egne produkter, herunder Apple Music, frem for konkurrerende.

Det får nu EU-Kommissionen med konkurrencekommissær, Margrethe Vestager (R) til at igangsætte en formel undersøgelse af, hvorvidt Apple misbruger App Store til at fremme selskabets egne forretninger.

Læs mere: Vestager vil kigge Apple i sømmene efter Spotify-klage

Efterforskningen skal afgøre, om Apple har udøvet ikke-konkurrencedygtig adfærd.

Sådan lyder det i en artikel fra Theguardian.

Apple har ifølge Spotify blandt andet tvunget selskabet til at hæve dets priser på samme tid, som Apple selv kom i markedet med dets musiktjeneste.

"Apple kræver, at Spotify og andre digitale tjenester betaler et servicegebyr på 30 procent på køb, der er foretaget gennem Apple - også på opgraderinger fra Free til Premiumservice. Det tvinger os til at øge prisen på vores Premium-abonnement til et stykke over Apple Music. Det kan vi ikke, hvis vi skal være konkurrencedygtige," har Spotifys direktør og stifter, Daniel Ek, tidligere beskrevet i et blogindlæg.

Apple afviser anklagerne fra Spotify. Selskabet mener, at det kun pålægger afgiften på 30 procent for apps, der koster penge ved køb af selve appen.

Efterforskningen kan ifølge Theguardian.com forventes at blive annonceret om få uger.

Læs også: Spotify anklager Apple for unfair konkurrence: Nu skal Vestager ind i sagen

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS