Tata i dansk kovending: Vil nu alligevel forsøge at lande opgaver i den offentlige sektor

Indiske Tata Consultancy Services er klar til at byde på offentlige opgaver igen. Det sker blot et år efter, at selskabet meddelte, at det ikke var interesseret i den offentlige sektor.

Artikel top billede

Det er kun et år siden, at indiske Tata Consultancy Services meddelte, at selskabet droppede den offentlige sektor som prioriteringsområde.
Men nu melder selskabet sig igen på banen som byder på de offentlige it-projekter, skriver ITWatch.

Den danske landechef Ruchikar Dalela siger, at han sigter efter at lande tre projekter i løbet af de kommende to år, enten som hovedleverandør eller som underleverandør.

For det indiske selskab er den offentlige sektor imidlertid en kompliceret sektor, som direktøren går til med stor respekt og nogen forsigtighed.

“Vi skal bruge tid og lære dette grundigt og deltage som leverandør til det offentlige gennem partnerskaber med andre eller ved at gå selv. Vi ved, at det tager tid, og vi er parate til at gøre det, der kræves,” siger han.

Ruchikar Dalela kom til Danmark fra TCS i Finland for et par år siden.

I januar 2016 udpegede han overfor Computerworld netop den offentlige sektor som et af sine fokusområder.

Det kan du læse mere om i dette interview: Ny direktør for it-gigant i Danmark: Her er vores planer for den danske forretning.

Læs også:

Indiske Tata Consultancy Services har opgivet at byde på offentlige it-opgaver herhjemme.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Quadsat ApS

Software Developer

Fyn

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse