Tata i dansk kovending: Vil nu alligevel forsøge at lande opgaver i den offentlige sektor

Indiske Tata Consultancy Services er klar til at byde på offentlige opgaver igen. Det sker blot et år efter, at selskabet meddelte, at det ikke var interesseret i den offentlige sektor.

Artikel top billede

Det er kun et år siden, at indiske Tata Consultancy Services meddelte, at selskabet droppede den offentlige sektor som prioriteringsområde.
Men nu melder selskabet sig igen på banen som byder på de offentlige it-projekter, skriver ITWatch.

Den danske landechef Ruchikar Dalela siger, at han sigter efter at lande tre projekter i løbet af de kommende to år, enten som hovedleverandør eller som underleverandør.

For det indiske selskab er den offentlige sektor imidlertid en kompliceret sektor, som direktøren går til med stor respekt og nogen forsigtighed.

“Vi skal bruge tid og lære dette grundigt og deltage som leverandør til det offentlige gennem partnerskaber med andre eller ved at gå selv. Vi ved, at det tager tid, og vi er parate til at gøre det, der kræves,” siger han.

Ruchikar Dalela kom til Danmark fra TCS i Finland for et par år siden.

I januar 2016 udpegede han overfor Computerworld netop den offentlige sektor som et af sine fokusområder.

Det kan du læse mere om i dette interview: Ny direktør for it-gigant i Danmark: Her er vores planer for den danske forretning.

Læs også:

Indiske Tata Consultancy Services har opgivet at byde på offentlige it-opgaver herhjemme.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S