Tata i dansk kovending: Vil nu alligevel forsøge at lande opgaver i den offentlige sektor

Indiske Tata Consultancy Services er klar til at byde på offentlige opgaver igen. Det sker blot et år efter, at selskabet meddelte, at det ikke var interesseret i den offentlige sektor.

Artikel top billede

Det er kun et år siden, at indiske Tata Consultancy Services meddelte, at selskabet droppede den offentlige sektor som prioriteringsområde.
Men nu melder selskabet sig igen på banen som byder på de offentlige it-projekter, skriver ITWatch.

Den danske landechef Ruchikar Dalela siger, at han sigter efter at lande tre projekter i løbet af de kommende to år, enten som hovedleverandør eller som underleverandør.

For det indiske selskab er den offentlige sektor imidlertid en kompliceret sektor, som direktøren går til med stor respekt og nogen forsigtighed.

“Vi skal bruge tid og lære dette grundigt og deltage som leverandør til det offentlige gennem partnerskaber med andre eller ved at gå selv. Vi ved, at det tager tid, og vi er parate til at gøre det, der kræves,” siger han.

Ruchikar Dalela kom til Danmark fra TCS i Finland for et par år siden.

I januar 2016 udpegede han overfor Computerworld netop den offentlige sektor som et af sine fokusområder.

Det kan du læse mere om i dette interview: Ny direktør for it-gigant i Danmark: Her er vores planer for den danske forretning.

Læs også:

Indiske Tata Consultancy Services har opgivet at byde på offentlige it-opgaver herhjemme.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration