USA giver Huawei 90 dage inden hammeren falder

USA udsætter forbuddet mod handel med Huawei med 90 dage. Se hvorfor her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen (Foto: Dan Jensen)

Kinesiske Huawei får 90 dage ekstra på det amerikanske marked.

Det amerikanske handelsministerium, Commerce Department, udsætter nemlig det forbuddet mod amerikansk handel med Huawei med de 90 dage.

Det skal give de amerikanske virksomheder, der i dag enten leverer komponenter til eller køber ydelser fra Huawei, tid til at finde andre leverandører.

Præsident Donald Trump forbød via nødretstilstand torsdag i sidste uge brug af Huawei-udstyr i USA medmindre de enkelte brugere specifikt kan dokumentere, at produktet ikke udgør en national risiko.

Det kan du læse mere om her: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Huawei får nu en midlertidig tilladelse til at fortsætte handlen med de amerikanske virksomheder.

Den dækker drift af eksisterende netværk og udstyr samt opdateringer af allerede solgte mobiltelefoner og lignende.

“Licensen [tilladelsen, red] vil gøre det muligt for nuværende brugere af mobiltelefoner og bredbånds-netværk fra Huawei at fortsætte brugen,” meddeler den amerikanske handelsminister, Wilbur Ross.

Du kan læse mere om konsekvenserne af forbuddet mod Huawei her: Er Huawei truet på livet? Det kommer Google-forbud og amerikansk beslutning til at betyde

Huawei er en af verdens største leverandører af udstyr til mobilnetværk.

I USA anvendes Huawei-udstyret primært af mindre udbydere i landområder, som ifølge Bloomberg sætter pris på, at udstyret er billigt og pålideligt.

De skal nu ud og finde nye leverandører inden 19. august, hvor den midlertidige tilladelse udløber.

Læs også:

Google blokerer med omgående virkning for Huaweis brug af Android-licenser - se hvad det kommer til at betyde for dig

Huawei fortsætter supporten til Android trods Google-sanktioner: "Det dækker dem, der er blevet solgt, og dem der allerede er i butikkerne"

Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Læses lige nu

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    IT Support Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S