USA giver Huawei 90 dage inden hammeren falder

USA udsætter forbuddet mod handel med Huawei med 90 dage. Se hvorfor her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen (Foto: Dan Jensen)

Kinesiske Huawei får 90 dage ekstra på det amerikanske marked.

Det amerikanske handelsministerium, Commerce Department, udsætter nemlig det forbuddet mod amerikansk handel med Huawei med de 90 dage.

Det skal give de amerikanske virksomheder, der i dag enten leverer komponenter til eller køber ydelser fra Huawei, tid til at finde andre leverandører.

Præsident Donald Trump forbød via nødretstilstand torsdag i sidste uge brug af Huawei-udstyr i USA medmindre de enkelte brugere specifikt kan dokumentere, at produktet ikke udgør en national risiko.

Det kan du læse mere om her: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Huawei får nu en midlertidig tilladelse til at fortsætte handlen med de amerikanske virksomheder.

Den dækker drift af eksisterende netværk og udstyr samt opdateringer af allerede solgte mobiltelefoner og lignende.

“Licensen [tilladelsen, red] vil gøre det muligt for nuværende brugere af mobiltelefoner og bredbånds-netværk fra Huawei at fortsætte brugen,” meddeler den amerikanske handelsminister, Wilbur Ross.

Du kan læse mere om konsekvenserne af forbuddet mod Huawei her: Er Huawei truet på livet? Det kommer Google-forbud og amerikansk beslutning til at betyde

Huawei er en af verdens største leverandører af udstyr til mobilnetværk.

I USA anvendes Huawei-udstyret primært af mindre udbydere i landområder, som ifølge Bloomberg sætter pris på, at udstyret er billigt og pålideligt.

De skal nu ud og finde nye leverandører inden 19. august, hvor den midlertidige tilladelse udløber.

Læs også:

Google blokerer med omgående virkning for Huaweis brug af Android-licenser - se hvad det kommer til at betyde for dig

Huawei fortsætter supporten til Android trods Google-sanktioner: "Det dækker dem, der er blevet solgt, og dem der allerede er i butikkerne"

Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

SOS International

Platform Engineer

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job