Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Dansk betting-firma køber amerikansk selskab: Lægger 143 millioner kroner på bordet for 60 procent

Det danske internet-firma Better Collective overtager kontrollen over amerikanske RotoGrinders.

Det danske affiliate marketing-firma Better Collective satser stort på det amerikanske marked. Selskabet køber 60 procent af det amerikanske betting-firma Rical LLC for 21 millioner dollar, hvilket svarer til CC kroner.

Rical LLC står bag RotoGrinders Network, som driver store sites som rotogrinder.com, pocketfives.com, sportshandle.com og andre lignende sites.

Selskabet har omkring 50 medarbejdere og omsatte i fjor for omkring otte millioner dollar.

Better Collective arbejder med såkaldt affiliate marketing og er blandt de helt store spillere på markedet for at skaffe kunder til de store bettingfirmaeer.

Better Collective meddelte i november i fjor, at det for alvor havde kig på det amerikanske marked, hvor selskabet så et ‘kæmpe vækspotentiale.’

Allerede dengang varslede selskabet, at satsningen i USA ville komme til at bygge på opkøb. Better Collective, der er børsnoteret i Stockholm, har i de seneste tre år købt solidt op i Europa.

Det kan du læse mere om her: Danske Better Collective vil til USA - satser stort på nyt eventyr.

Skal overtage det hele

Det er planen, at Better Collective gradvist skal overtage de resterende 40 procent af RotoGrinders i de kommende år, meddeler selskabet.

Administrerende direktør i Better Collective, Jesper Søgaard, meddeler i denne udsendte meddelelse, at selskabet nøje har gennemgået det amerikanske marked med henblik på at vurdere, hvordan det bedst kommer ind på det.

“Vi har gennemgået en række forskellige opkøbsmuligheder med henblik på at få bedst mulig adgang til stærke produkter og dedikerede folk med indblik i markedet,” siger han.

“Vi mener, at vi har fundet netop dette i RotoGrinders.”

Læs også: Kæmpemæssig vækst: De største danske it-succeser er blevet 40 milliarder kroner mere værd på et enkelt år




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere