Dansk betting-firma køber amerikansk selskab: Lægger 143 millioner kroner på bordet for 60 procent

Det danske internet-firma Better Collective overtager kontrollen over amerikanske RotoGrinders.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det danske affiliate marketing-firma Better Collective satser stort på det amerikanske marked. Selskabet køber 60 procent af det amerikanske betting-firma Rical LLC for 21 millioner dollar, hvilket svarer til CC kroner.

Rical LLC står bag RotoGrinders Network, som driver store sites som rotogrinder.com, pocketfives.com, sportshandle.com og andre lignende sites.

Selskabet har omkring 50 medarbejdere og omsatte i fjor for omkring otte millioner dollar.

Better Collective arbejder med såkaldt affiliate marketing og er blandt de helt store spillere på markedet for at skaffe kunder til de store bettingfirmaeer.

Better Collective meddelte i november i fjor, at det for alvor havde kig på det amerikanske marked, hvor selskabet så et ‘kæmpe vækspotentiale.’

Allerede dengang varslede selskabet, at satsningen i USA ville komme til at bygge på opkøb. Better Collective, der er børsnoteret i Stockholm, har i de seneste tre år købt solidt op i Europa.

Det kan du læse mere om her: Danske Better Collective vil til USA - satser stort på nyt eventyr.

Skal overtage det hele

Det er planen, at Better Collective gradvist skal overtage de resterende 40 procent af RotoGrinders i de kommende år, meddeler selskabet.

Administrerende direktør i Better Collective, Jesper Søgaard, meddeler i denne udsendte meddelelse, at selskabet nøje har gennemgået det amerikanske marked med henblik på at vurdere, hvordan det bedst kommer ind på det.

“Vi har gennemgået en række forskellige opkøbsmuligheder med henblik på at få bedst mulig adgang til stærke produkter og dedikerede folk med indblik i markedet,” siger han.

“Vi mener, at vi har fundet netop dette i RotoGrinders.”

Læs også: Kæmpemæssig vækst: De største danske it-succeser er blevet 40 milliarder kroner mere værd på et enkelt år

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank