Dansk entreprenørgigant mister Apple-ordre på 1,9 milliarder kroner som følge af droppet datacenter i Aabenraa

Danske MT Højgaard må vinke farvel til en ordre fra Apple på 1,9 milliarder kroner, da Apple ikke længere vil opføre et datacenter i Aabenraa.

Artikel top billede

Det kommer til at koste MT Højhaard dyrt, at Apple dropper at bygge et datacenter i Aabenraa.

Den danske entreprenørvirksomhed må, som følge af det nedlagte projekt, vinke farvel til en milliardordre.

MT Højgaard skulle ellers have stået for byggeriet af det nye datacenter.

"MT Højgaard har fået ophævet en "væsentlig" ordre på opførelsen af et datacenter uden for Aabenraa," skriver MT Højgaard i en fondsbørsmeddelse.

Her oplyser MT Højgaard videre, at ophævelsen af ordren vil reducere selskabet ordrebeholdning med hele 1,9 milliarder kroner over de næste tre til fire år.

"Ophævelsen af ordren, der sker, fordi projektet indstilles, ventes dog at reducere MT Højgaard-koncernens samlede ordrebeholdning i niveauet 1,9 milliarder kroner med effekt over de kommende tre til fire år," lyder det fra MT Højgaard.

Læs også: Apple dropper kæmpe datacenter i Aabenraa

MT Højgaard understreger dog, at ophævelsen af ordren ikke påvirker forentningerne til det samlede resultatet for 2019, hvor selskabet fortsat forventer en omsætning på syv milliarder kroner.

MT Højgaards samlede ordrebeholdning for første kvartal 2019 udgjorde 8,8 milliarder kroner.

Læs også: Apple løfter sløret: Så mange skal arbejde på datacenteret i Viborg

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo