Huawei dropper lancering af ny laptop efter amerikansk handelsforbud

Huawei må droppe lanceringen af selskabets nye pc på ubestemt tid som følge af det amerikanske handelsforbud mod virksomheden. Selskabets topchef erkender, at den nye laptop måske aldrig bliver lanceret, hvis handelsforbuddet står ved magt i en længere periode.

Artikel top billede

Huawei har sløjfet lanceringen af selskabets nye laptop i Matebook-serien som følge af det amerikanske handelsforbud, der har ramt den kinesiske teknologimastodont.

Huaweis topchef, Richard Yu, havde tidligere meldt ud, at Huawei havde planlagt lanceringen af den nye bærbare computer - dog uden at give specifik dato - men lanceringen er nu udskudt på ubestemt tid.

Det skriver CNBC.

Richard Yu forklarer, at det amerikanske handelsforbud er den direkte årsag.

"Vi kan ikke levere pc'en," lyder det fra Richard Vu, der tilføjer, at situationen er "uhensigtsmæssig."

Læs også: Huawei er klar med eget styresystem som Android-afløser til efteråret

Pc bliver muligvis aldrig lanceret

Huawei-bossen vil ikke garantere, at pc'en kan leveres så længe handelsforbuddet gælder, da Huawei skal bruge amerikansk teknologi til selskabets pc'er, der eksempelvis benytter sig af Microsofts Windows-styresystem og bruger Intel-chips.

Han anerkendte samtidigt, at pc'en muligvis aldrig bliver klar til lancering, hvis handelsforbuddet står ved magt i en længere periode.

Det er første gang, at Huawei er nødt til at aflyse lanceringen af et produkt som følge af de restriktive regler fra den amerikanske regeringer, som betyder, at alle amerikanske virksomheder skal have tilladelse fra staten, før de må sælge produkter til Huawei.

Læs også: USA dropper tysk Huawei-forbud

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS