Microsoft genoptager salg af Huawei computere

Efter i ugevis at have standset for salget af Huaweis computere på sin hjemmeside, kan man nu igen købe det kinesiske selskabs computere på Microsoft egen hjemmeside.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Den igangværende konflikt mellem USA og Kina der særlig har ramt Huawei med voldsomme beskyldning om spionage har fået Microsoft til at stoppe salget af den kinesiske producents computere.

Men nu har selskabet genoptaget salget på sin egen hjemmeside, oplyser Microsoft ifølge CNBC.

“Vi har evalueret og vil fortsætte med at svare på de mange forretnings, tekniske og lovgivningsmæssige kompleksiteter fra den seneste tilføjelse om Huawei fra den amerikanske handelsdepartement. Som et resultatet af dette har vi valgt at genoptaget salget af vores eksisterende lagerbeholdning af Huawei-enheder i Microsoft Store,” lyder det fra en talsperson ifølge mediet.

Læs også: Huawei dropper lancering af ny laptop efter amerikansk handelsforbud

Derudover garanterer Microsoft også, at man vil fortsætte med at levere softwareopdateringer til de kunder, der bruger Huaweis produkter.

“Vi fortsætter med at levere ekseptionel kundeservice-oplevelse. Vores evaluering af det amerikanske handelsdepartements beslutning om Huawei har indikeret at vi kan fortsætte med at tilbyde Microsoft softwareopdateringer til Huawei-enheder,” oplyser Microsoft.

Læs også: Microsoft fjerner database med 10 millioner billeder af ansigter - men data er stadig tilgængelige

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Product Manager - Customer Engagement

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Engineering Manager

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS