Microsoft genoptager salg af Huawei computere

Efter i ugevis at have standset for salget af Huaweis computere på sin hjemmeside, kan man nu igen købe det kinesiske selskabs computere på Microsoft egen hjemmeside.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Den igangværende konflikt mellem USA og Kina der særlig har ramt Huawei med voldsomme beskyldning om spionage har fået Microsoft til at stoppe salget af den kinesiske producents computere.

Men nu har selskabet genoptaget salget på sin egen hjemmeside, oplyser Microsoft ifølge CNBC.

“Vi har evalueret og vil fortsætte med at svare på de mange forretnings, tekniske og lovgivningsmæssige kompleksiteter fra den seneste tilføjelse om Huawei fra den amerikanske handelsdepartement. Som et resultatet af dette har vi valgt at genoptaget salget af vores eksisterende lagerbeholdning af Huawei-enheder i Microsoft Store,” lyder det fra en talsperson ifølge mediet.

Læs også: Huawei dropper lancering af ny laptop efter amerikansk handelsforbud

Derudover garanterer Microsoft også, at man vil fortsætte med at levere softwareopdateringer til de kunder, der bruger Huaweis produkter.

“Vi fortsætter med at levere ekseptionel kundeservice-oplevelse. Vores evaluering af det amerikanske handelsdepartements beslutning om Huawei har indikeret at vi kan fortsætte med at tilbyde Microsoft softwareopdateringer til Huawei-enheder,” oplyser Microsoft.

Læs også: Microsoft fjerner database med 10 millioner billeder af ansigter - men data er stadig tilgængelige

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura