Huawei dropper lancering af ny laptop efter amerikansk handelsforbud

Huawei må droppe lanceringen af selskabets nye pc på ubestemt tid som følge af det amerikanske handelsforbud mod virksomheden. Selskabets topchef erkender, at den nye laptop måske aldrig bliver lanceret, hvis handelsforbuddet står ved magt i en længere periode.

Artikel top billede

Huawei har sløjfet lanceringen af selskabets nye laptop i Matebook-serien som følge af det amerikanske handelsforbud, der har ramt den kinesiske teknologimastodont.

Huaweis topchef, Richard Yu, havde tidligere meldt ud, at Huawei havde planlagt lanceringen af den nye bærbare computer - dog uden at give specifik dato - men lanceringen er nu udskudt på ubestemt tid.

Det skriver CNBC.

Richard Yu forklarer, at det amerikanske handelsforbud er den direkte årsag.

"Vi kan ikke levere pc'en," lyder det fra Richard Vu, der tilføjer, at situationen er "uhensigtsmæssig."

Læs også: Huawei er klar med eget styresystem som Android-afløser til efteråret

Pc bliver muligvis aldrig lanceret

Huawei-bossen vil ikke garantere, at pc'en kan leveres så længe handelsforbuddet gælder, da Huawei skal bruge amerikansk teknologi til selskabets pc'er, der eksempelvis benytter sig af Microsofts Windows-styresystem og bruger Intel-chips.

Han anerkendte samtidigt, at pc'en muligvis aldrig bliver klar til lancering, hvis handelsforbuddet står ved magt i en længere periode.

Det er første gang, at Huawei er nødt til at aflyse lanceringen af et produkt som følge af de restriktive regler fra den amerikanske regeringer, som betyder, at alle amerikanske virksomheder skal have tilladelse fra staten, før de må sælge produkter til Huawei.

Læs også: USA dropper tysk Huawei-forbud

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job