En af verdenshistoriens største værdi-overførsler sker nu: MacKenzie Bezos bliver en af verdens rigeste med et snuptag

MacKenzie Bezos bliver med en underskrift og et par klik med en mus en af verdens rigeste mennesker i denne uge.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Efter en underskrift og nogle museklik kan MacKenzie Bezos senere i denne uge kalde sig en af verdens rigeste mennesker.

Hun spiller nemlig den ene af de to roller i en af verdenshistoriens allerstørste værdi-overførsler, som nu står til at blive effektueret.

Den anden rolle spiller hendes eksmand, Amazons grundlægger Jeff Bezos, der i de senere år har været verdens rigeste person.

De to er i færd med at blive skilt. Og skilsmissen betyder, at MacKenzie Bezos skal modtage aktiver og værdier for enorme 38 milliarder dollar fra Jeff Bezos store formue.

Den amerikanske advokat Peter Walzer kalder over for Bloomberg med udgangspunkt i det enorme beløb, der er involveret i de to ægtefællers opbrud, for ‘the Godzilla of all divorces’.

“Intet kommer i nærheden af skilmissen på grund af den værdi, der skal deles,” siger han.

55-årige Jeff Bezos og 49-årige MacKenzie Bezos har været gift i mere end 25 år og har fire børn sammen.

De har tidligere meddelt, at de i forbindelse med skilmissen har aftalt, at MacKenzie Bezos skal 25 procent af Jeff Bezos Amazon-aktier - men at Jeff Bezos beholder stemme-retten over aktierne.

Jeff Bezos ejer 16,3 procent af aktierne i Amazon. Desuden ejer han Washington Post og ejer også rumraket-selskabet Blue Origin. Disse aktiver beholder han.

I kroner og øre betyder det, at MacKenzie Bezos får aktier til en værdi af 38 milliarder dollar - omkring 245 milliarder kroner.
Ifølge Bloomberg har andre it-rigmænds skilmisser ikke i sammen omfang haft direkte konsekvenser for deres ejerandele af de to store selskaber.

Det gælder eksempelvis Oracles Larry Ellison, der er blevet skilt flere gange, samt Googles Sergey Brin, der i 2015 blev skilt fra Anne Wojcicki.

Læs også:

Skilsmisse-aftale på plads: Jeff Bezos beholder kontrollen over Amazon - konen får 245 milliarder kroner

Se opsigtsvækkende post fra Jeff Bezos: Amerikansk avis har afpresset mig med nøgenbilleder og intime sms'er

Jeff Bezos-skilsmisse kan få enorme konsekvenser

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S