En af verdenshistoriens største værdi-overførsler sker nu: MacKenzie Bezos bliver en af verdens rigeste med et snuptag

MacKenzie Bezos bliver med en underskrift og et par klik med en mus en af verdens rigeste mennesker i denne uge.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Efter en underskrift og nogle museklik kan MacKenzie Bezos senere i denne uge kalde sig en af verdens rigeste mennesker.

Hun spiller nemlig den ene af de to roller i en af verdenshistoriens allerstørste værdi-overførsler, som nu står til at blive effektueret.

Den anden rolle spiller hendes eksmand, Amazons grundlægger Jeff Bezos, der i de senere år har været verdens rigeste person.

De to er i færd med at blive skilt. Og skilsmissen betyder, at MacKenzie Bezos skal modtage aktiver og værdier for enorme 38 milliarder dollar fra Jeff Bezos store formue.

Den amerikanske advokat Peter Walzer kalder over for Bloomberg med udgangspunkt i det enorme beløb, der er involveret i de to ægtefællers opbrud, for ‘the Godzilla of all divorces’.

“Intet kommer i nærheden af skilmissen på grund af den værdi, der skal deles,” siger han.

55-årige Jeff Bezos og 49-årige MacKenzie Bezos har været gift i mere end 25 år og har fire børn sammen.

De har tidligere meddelt, at de i forbindelse med skilmissen har aftalt, at MacKenzie Bezos skal 25 procent af Jeff Bezos Amazon-aktier - men at Jeff Bezos beholder stemme-retten over aktierne.

Jeff Bezos ejer 16,3 procent af aktierne i Amazon. Desuden ejer han Washington Post og ejer også rumraket-selskabet Blue Origin. Disse aktiver beholder han.

I kroner og øre betyder det, at MacKenzie Bezos får aktier til en værdi af 38 milliarder dollar - omkring 245 milliarder kroner.
Ifølge Bloomberg har andre it-rigmænds skilmisser ikke i sammen omfang haft direkte konsekvenser for deres ejerandele af de to store selskaber.

Det gælder eksempelvis Oracles Larry Ellison, der er blevet skilt flere gange, samt Googles Sergey Brin, der i 2015 blev skilt fra Anne Wojcicki.

Læs også:

Skilsmisse-aftale på plads: Jeff Bezos beholder kontrollen over Amazon - konen får 245 milliarder kroner

Se opsigtsvækkende post fra Jeff Bezos: Amerikansk avis har afpresset mig med nøgenbilleder og intime sms'er

Jeff Bezos-skilsmisse kan få enorme konsekvenser

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S