En af verdenshistoriens største værdi-overførsler sker nu: MacKenzie Bezos bliver en af verdens rigeste med et snuptag

MacKenzie Bezos bliver med en underskrift og et par klik med en mus en af verdens rigeste mennesker i denne uge.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Efter en underskrift og nogle museklik kan MacKenzie Bezos senere i denne uge kalde sig en af verdens rigeste mennesker.

Hun spiller nemlig den ene af de to roller i en af verdenshistoriens allerstørste værdi-overførsler, som nu står til at blive effektueret.

Den anden rolle spiller hendes eksmand, Amazons grundlægger Jeff Bezos, der i de senere år har været verdens rigeste person.

De to er i færd med at blive skilt. Og skilsmissen betyder, at MacKenzie Bezos skal modtage aktiver og værdier for enorme 38 milliarder dollar fra Jeff Bezos store formue.

Den amerikanske advokat Peter Walzer kalder over for Bloomberg med udgangspunkt i det enorme beløb, der er involveret i de to ægtefællers opbrud, for ‘the Godzilla of all divorces’.

“Intet kommer i nærheden af skilmissen på grund af den værdi, der skal deles,” siger han.

55-årige Jeff Bezos og 49-årige MacKenzie Bezos har været gift i mere end 25 år og har fire børn sammen.

De har tidligere meddelt, at de i forbindelse med skilmissen har aftalt, at MacKenzie Bezos skal 25 procent af Jeff Bezos Amazon-aktier - men at Jeff Bezos beholder stemme-retten over aktierne.

Jeff Bezos ejer 16,3 procent af aktierne i Amazon. Desuden ejer han Washington Post og ejer også rumraket-selskabet Blue Origin. Disse aktiver beholder han.

I kroner og øre betyder det, at MacKenzie Bezos får aktier til en værdi af 38 milliarder dollar - omkring 245 milliarder kroner.
Ifølge Bloomberg har andre it-rigmænds skilmisser ikke i sammen omfang haft direkte konsekvenser for deres ejerandele af de to store selskaber.

Det gælder eksempelvis Oracles Larry Ellison, der er blevet skilt flere gange, samt Googles Sergey Brin, der i 2015 blev skilt fra Anne Wojcicki.

Læs også:

Skilsmisse-aftale på plads: Jeff Bezos beholder kontrollen over Amazon - konen får 245 milliarder kroner

Se opsigtsvækkende post fra Jeff Bezos: Amerikansk avis har afpresset mig med nøgenbilleder og intime sms'er

Jeff Bezos-skilsmisse kan få enorme konsekvenser

Annonce

LB Forsikring

Senior Software Engineer - Digital Enablement

Københavnsområdet

KMD A/S

Business Analyst - Boligbeskatning

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S