Samsung-topchef om kaotisk lancering af Galaxy Fold: “Det har været pinligt. Jeg pressede det igennem”

Samsungs håndtering af lanceringen af foldetelefonen Galaxy Fold var direkte pinlig, lyder det fra selskabets topchef, DJ Koh. Der kun bebrejder sig selv.

Artikel top billede

Det er ikke hver dag, at de store smartphone-producenter er nødt til at trække netop lancerede telefoner tilbage på grund af fejl og mangler.

Men det var præcist, hvad der skete for Samsung i forbindelse med lanceringen af den ellers længe ventede folde-telefon Galaxy Fold.

Nu kryber Samsungs CEO, DJ Koh, til korset. Han er direkte flov over forløbet, giver han udtryk for i en række medier, der har mødt ham i hjemlandet Sydkorea.

“Det var pinligt. Jeg pressede den [lanceringen, red] igennem, inden den [telefonen, red] var klar,” siger han.

Samsungs foldbare telefon var ellers udset til at skulle være en slags ny begyndelse for selskabet efter batteriproblemerne i den tidligeret topmodel Galaxy Note 7.

Det kan du læse mere om her: Så kom Samsungs første foldbare telefon: Ualmindelig lækker, banebrydende - og ualmindelig dyr

Samsung beskrev Fold som et bud på morgendagens smartphones, der skulle spore hele smartphone-industrien ind på en ny kurs, som det hed.

Men dårligt nok var de første eksemplarer sendt afsted i butikkerne, før de første meldinger om fejl og mangler begyndte at løbe ind.

Brugerne klagede over, at skærmen ikke fungerede ordentligt og gik i stykker.

Det kan du læse mere om her: Samsung tilbagekalder sin foldbare telefon: Flere defekte enheder i omløb

Samsung annoncerede den nye telefon i november 2018. Annonceringen blev hurtigt fulgt af lignende annonceringer fra de kinesiske kæmpekonkurrenter Huawei og Xiaomi.

Huawei har overhalet Apple som verdens næsstørste smartphoneproducent og er i dag en seriøs udfordrer til Samsung, der fortsat er verdens største smartphone-producent.

Det var med til at presse Samsung til at forcere processen med den foldbare telefon og lancere den, inden den var blevet færdig-testet.

Det kan du læse mere om her: Huawei ydmyger Samsung med sin første foldbare smartphone: Mate X

“Jeg indrømmer, at jeg overså noget i forbindelse med den foldbare telefon, men vi er nu i gang med at komme på benene igen,” siger DJ Koh ifølge avisen Independent.

Han siger, at mere end 2.000 eksemplarer af Galaxy Fold nu er i gang med at blive testet i alle ender og kanter.

“Vi har identificeret alle ‘issues.’ Nogle af dem har vi ikke engang tænkt på, men takket være tilbagemeldinger fra brugerne, er vi nu i gang med stor-test,” siger han.

Samsung tror fortsat på, at Galaxy Fold kan blive en dominerende 'form factor' i smartphone-verdenen, hvor der reelt ikke er sket nogen fornyelse i de seneste mere end 10 år.

Læs også:

Prøvekørt: Her er fem ting jeg lærte om livet med en foldbar smartphone

Lancering af fadæseramt Samsung-telefon svæver stadigvæk i uvished

Den er helt gal med de foldbare smartphones: Både Samsung og Huawei udskyder lanceringer

Danskerne bliver de første, der kan købe en af de revolutionerende foldetelefoner

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Statens IT

Teamkoordinator til databaseteam

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S